16. července 2016 7:02 Lidovky.cz > Relax > Design

Hotel ve tvaru pouštního hyacintu postaví Katar dle zesnulé Zahy Hadid

Jeden z projektů, který v Kataru postaví dle návrhu již zesnulé architektky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z projektů, který v Kataru postaví dle návrhu již zesnulé architektky... | foto: Reuters

Podle světově proslulé architektky Zahy Hadid bude postavena další budova. Přestože britská designérka iráckého původu letos zemřela ve věku 65 let, milovníci architektury se dočkají dalšího přírůstku na mapu světové architektury. Tento týden byl odhalen projekt, který Hadid připravovala pro Katar.

Půjde o hotelový komplex, který se tvarem má podobat pouštnímu květu hyacintu. Budova má být hotova do roku 2022, kdy se v Kataru bude konat světový šampionát ve fotbale. Oznámil to bratr tamního emíra šajch Muhammad bin Hamad Sání s tím, že Zaha Hadid dostala projekt k vypracování již v roce 2013. Budovy mají být celkem dvě, zatím byla zveřejněna podoba jen jedné z nich.

Hotel má mít 38 podlaží. a podle šajcha má být výzvou pro současné i budoucí výzvy životního prostředí v dané oblasti. „Často se díváme na přírodní systém, když vytváříme prostředí v jeho nedostižné logice a koherenci,“ prohlásila k projektu Hadid, která v březnu zemřela. Od její úmrtí, jde o již o několikátý projekt, který je v rozpracovaném stavu.

Renomovaná architketka Zaha Hadid zemžela letos ve věku 65 let.
Nejvýraznější stavba návrhu od architektky Zahy Hadidové.

I v tuzemsku by se měl být postaven projekt dle jejího návrhu. Architektonické studio, které nyní vede Patrik Schumacher, již potvrdilo například realizaci celé čtvrti u pražského Masarykova nádraží či technologický park, který má být vybudován poblíž Moskvy.

tohTomáš Holý
J. Řezníček Hnus. 18:35 16.7.2016