Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

I sídliště se může podařit. Zajeďte se přesvědčit do Ďáblic

Zeleň mezi panely. Jeden z veřejných prostorů sídliště Ďáblice (1968-1978) s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeleň mezi panely. Jeden z veřejných prostorů sídliště Ďáblice (1968-1978) s... | foto: Zdeněk Lukeš

Že paneláková sídliště nemusejí vypadat jako nehostinné obří komplexy na pražském Jižním Městě nebo ve Stodůlkách, dokládá sídliště Ďáblice. Bez přehánění se o něm dá hovořit jako o nejlepším pražském sídlišti.

Nedávno jsem měl možnost po letech navštívit panelové sídliště Ďáblice, které – navzdory svému názvu – leží v katastru Kobylis. I dnes mám pocit, že se mimořádně povedlo. Vedoucí projektant Viktor Tuček se svými kolegy především vytvořil kvalitní urbanismus.

Sídliště leží na sever od hlavní dopravní tepny. Školy, jesle a služby jsou navlečeny na podélné ose, obchodní centrum, kulturní dům a multikino na té kolmé. Panelové domy systému T 08B – ty deskové i bodové – jsou sestaveny do větších celků s velkými plochami zeleně, již si obyvatelé v dalších etapách sami doplnili o další přírodní prvky včetně malého jezírka.

V Ďáblicích se prostě bydlí dobře. Musíme jen doufat, že k opravě poškozených...
Detail vestibulu (nahoře) jednoho z Tučkových panelových domů prozrazuje...

Řada paneláků byla vysunuta nad terén, takže parter zůstal volný, bohužel ale byl v pozdější době nevhodně vyplněn různými vestavbami. Nicméně to se dá ještě napravit. Některé bodové domy mají zase zajímavý motiv buněk, které vystupují z dolní partie.

Nechybějí ani domy terasové nebo různě řešené školní pavilony. Je to taky jediné sídliště s kolektorovou sítí. Pokud se něco pokazí, není problém to rychle opravit bez nejrůznějších složitých zemních prací.

Opravy bez přestavby

Pozoruhodná je práce s detailem – autoři si vyhráli s různými typy omítek a obkladů, často sestavených z drobné skleněné mozaiky. Velkoryse řešené vestibuly prozrazují obdiv tvůrců k architektuře Bauhausu nebo k pozdní Le Corbusierově tvorbě.

Sídliště rovněž vhodně dotvářejí četná umělecká díla, byť některá byla v devadesátých letech naneštěstí zničena, ale v současnosti se objevuje snaha je obnovit. Prostor mezi domy pak vedle velkoryse koncipované zeleně doplňuje drobná architektura. V severní části pak na sídliště navazuje pietní území kobyliské střelnice, důstojně řešené architektem Josefem Polákem.

V Ďáblicích se prostě bydlí dobře. Musíme jen doufat, že k opravě poškozených staveb a detailů (v ideálně co nejkratším čase) bez nějakých komplikací dojde, ovšem zároveň s podmínkou, že se podaří udržet celý koncept bez dalších dostaveb.

Nemám nic proti zahušťování sídlištního urbanismu obecně, ale v případě Ďáblic to skutečně nejde. Jakýkoli zásah do promyšlené kompozice by byl nežádoucí.

Nemám nic proti zahušťování sídlištního urbanismu obecně, ale v případě Ďáblic...
Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Martin Fourcade v závodu smíšených štafet na mistrovství světa biatlonistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...