27. května 2015 6:56 Lidovky.cz > Relax > Design

Ikonický nábytek v Bratislavě, výstava představí legendární Eamesovi

Plastový slon pro děti, klubové křeslo Lounge Chair či houpací křesílko Eames... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plastový slon pro děti, klubové křeslo Lounge Chair či houpací křesílko Eames... | foto: VITRA

Plastový slon pro děti, klubové křeslo Lounge Chair či houpací křesílko Eames Plastic Armchair RAR a mnohé další jsou přehlídkou ikonického nábytku, které jsou součástí muzeí designu po celém světě. Na svědomí jej mají designéři Charles a Ray Eamesových. Jejich práci je možné obdivovat v Bratislavě.

Od 26. do 31. května 2015 budou mít návštěvníci v rámci Dnů architektury a designu jedinečnou možnost zhlédnout ikonické produkty, které slavní designéři vytvořili a seznámit se s procesy jejich tvorby.

Výstava Eames by Vitra své návštěvníky provede tvůrčími postupy a myšlenkovými procesy manželů Eamesových a nabídne také historické údaje, fotografie, instruktážní videa i dokument o jejich vyhlášeném domě v Kalifornii.

Plastový slon pro děti, klubové křeslo Lounge Chair či houpací křesílko Eames...
Plastový slon pro děti, klubové křeslo Lounge Chair či houpací křesílko Eames...

„Instalace představují výsledky tvorby manželské dvojice v letech 1940 až 1970 a návštěvníci výstavy se mohou těšit na muzejní originály nábytkových ikon i průmyslové výrobky. Jednotlivé části výstavního prostoru jsou rozdělené dle použitého materiálu a představují postupně produkty z plastu, hliníku nebo překližky,“ doplnili organizátoři expozice.

Originální tvorba a experimenty Charlese a Ray Eamesových oslovily také společnost Herman Miller, později německého výrobce nábytku Vitra ve Weilu nad Rýnem. Právě značka Vitra je dodnes výrobcem Eames produktů, které se dočkaly také řady nových edic a barevných provedení.

Charles a Ray Eamesovi

Charles a Ray Eamesovi

Charles Eames se narodil roku 1907 v St. Louis ve státě Missouri. Vystudoval architekturu v St. Louis a pak působil na Cranbrook Academy of Art v Michiganu, kde začal spolu s Eero Saarinenem navrhovat inovativní nábytek.


Ray Eamesová se narodila jako Bernice Alexandra Kaiserová v roce 1912 v kalifornském Sacramentu. Ve 30. letech studovala v New Yorku a Provincetownu pod vedením německého malíře Hanse Hofmanna. S Charlesem se seznámila na Cranbrook Academy v roce 1940. Rok nato se vzali, přestěhovali do Los Angeles a zahájili společnou kariéru.


Jejich rané návrhy nábytku z tvarované překližky se začaly sériově vyrábět krátce po 2. světové válce. Výrobě předcházely roky experimentování. V následujících letech vymysleli řadu převratných produktů. Často používali inovativní materiály. V nábytku, který navrhli, se odráží Charlesovo architektonické vzdělání a konstrukční přístup a Rayino umělecké nadání, cit pro barvy, linie a tvary.

Lidovky.cz

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.