17. června 2016 7:14 Lidovky.cz > Relax > Design

Impozantní muzeum vína, vír ve sklenici stál přes dvě miliardy

Muzeum vína je novou architektonickou chloubou Francie, stojí ve městě Bordeaux. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muzeum vína je novou architektonickou chloubou Francie, stojí ve městě Bordeaux. | foto: laciteduvin.com

Má připomínat vír vína ve sklenici. Tak má působit nový architektonický skvost Francie. Aktuální národní chlouba stojí ve městě Bordeaux a nejde o nic jiného než o muzeum vína, tedy konkrétně La Cité du Vin. A jelikož to není kolos ledajaký, vyžádal si také nemalé náklady.

Budova, kterou navrhli architekti Anouk Legendre a Nicolas Desmaziéres, přišla na 81 milionů eur. To je téměř 2,2 miliardy korun a podle dostupných informací jsou vynaložené investice opravdu poznat.

Expozice jsou dělané interaktivně. Jen digitální obrazovky přinášející pohled na nejrůznější detaily a zajímavosti z vinařství zabírají úctyhodných 3000 metrů čtverečních. Rozsáhlý objekt si vyžádal dvě stě lidí, kteří se o provoz a návštěvníky starají.

Muzeum vína je novou architektonickou chloubou Francie, stojí ve městě Bordeaux.
Muzeum vína je novou architektonickou chloubou Francie, stojí ve městě Bordeaux.

Za vínem jako do knihovny

Další údaje již možná tolik nepřekvapí. Muzeum totiž má řádnou sbírku víc. Tamní bar totiž čítá 14 tisíc lahví, přičemž jde o úctyhodných 800 druhů vín z více než sedmi desítek zemí světa. Jak již statistika napovídá, ne všechny lahve pochází z vinařských velmocí. Krom syrského syrahu, etiopského chardonnay je tu možné okusit i vína z Peru, Namibie, Bali či také Tahiti.

Jen u vybraných vín bude třeba sáhnout hlouběji do kapsy. Sklenka vína se tu totiž pohybuje od pěti do 15 eur, tedy v přepočtu přibližně od 135 do 405 korun.

tohTomáš Holý