Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Inspirací byl sud, dostane se Pianův domek do výroby? Rozhodněte i vy

Design

  7:00
Světoznámý italský architekt Renzo Piano je prý posedlý ideou minimalistického bydlení. Na projektu domku Diogene pracuje už téměř deset let, v červnu tohoto roku ho dotáhl k dokonalosti a umístil ho mezi další unikátní stavby Vitra Campusu nedaleko Basileje. A Vitra teď přemýšlí, jestli ho začne vyrábět sériově.

Domek Diogene Renza Piana foto: Vitra

Weil am Rhein vypadá obyčejně pouze na mapě. Ve skutečnosti je toto německé město každý den plné fanoušků designu a architektury, kteří se přijeli pokochat slavným areálem Vitra Campus. Kromě zajímavých výstav (do konce srpna je k vidění retrospektiva Luise Khana) zde najdete stavby všech ikon moderní architektury: kopuli od Buckminstera Fullera, čerpací stanici Jeana Prouvého, díla Tadaa Anda, Franka Gehryho, Alváro Sizy, Herzoga a Meurona nebo Zahy Hadid. Před dvěma měsíci přibyla do areálu další budova, domek Diogene Renza Piana.

Zásadní setkání v porotě Pritzkerovy ceny

Slavný italský architekt začal pracovat na návrhu minimalistického domu zhruba před deseti lety z vlastní iniciativy, návrh nevznikal pro konkrétního klienta. Piano v Janově vytvořil několik prototypů – z překližky, betonu a nakonec ze dřeva. Finální verzi domku Diogene publikoval italský časopis Abitare v monografické příloze nazvané Já, Renzo Piano na podzim roku 2009. Jednalo se o dřevěný domek se sedlovou střechou a užitnou plochou o rozměrech 2,4 m x 2,4 m, který vážil 1,2 tuny. Piano v časopise představil svoji vizi a zmínil se také o tom, že hledá klienta, aby domek mohl dále zdokonalovat. A zde přichází do hry Vitra, projekt totiž zaujal Rolfa Fehlbauma, jednoho ze členů jejího představenstva. Piano s Fehlbaumem pak v roce 2010 společně zasedali v porotě Pritzkerovy ceny a dohodli se, že na Diogene budou dále pracovat společně.

A tak vznikl soběstačný minimální domek Diogene, který může fungovat v odlišných klimatických podmínkách, vyrábí si vlastní energii, shromažďuje vodu, kterou si i následně čistí (Piano spolupracuje s Matthiasem Schulerem z uznávané formy Transsolar na optimalizaci využití energie). Podle autorů rozhodně nejde o nouzový příbytek a Piano k němu podotýká: " Diogene vám poskytne přesně to, co potřebujete, ale nic víc." Půdorys má rozměry 2,5 x 3 metry, stavba je ze dřeva a povrch je pokryt hliníkovým pláštěm. Interiér je rozdělen na obývací část a část s kuchyní, koupelnou a toaletou.

Domek Diogene Renza Piana

Název pochází ze jména antického filosofa Diogena, který údajně bydlel v sudu, idea minimalistického domu však uchvacuje architekty všech generací. Piano uvádí jako zdroj inspirace Cabanon Le Corbusiera nebo tokijskou věž Nakagin Capsule architekta Kiša Kurokawy.

Diogene může sloužit jako víkendová chatka, pracovna i jako samostatná jednotka v interiéru. V areálu Vitra Campusu zatím stojí jako experimentální návrh, Vitra pozoruje reakce veřejnosti a časem se rozhodne, jestli domek uvede do sériové výroby. Byl by to její největší "produkt" a jistě by se jednalo o revoluci v dějinách nábytkového designu.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: