Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Investovat do umění? Nerozhoduje styl, ale cit, radí galeristka

Pořadatelka veletrhu umění Iva Nesvadbová s malířem Janem Mikem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pořadatelka veletrhu umění Iva Nesvadbová s malířem Janem Mikem. | foto: Tomáš Holý, Lidovky.cz

PRAHA V Praze se až do neděle koná 13. ročník veletrhu s uměním Art Prague. Galeristka a organizátorka akce Iva Nesvadbová v on-line rozhovoru radila, jak začít do umění investovat. Upozornila, že koupě obrazu není jen pro majetné.

Obrazy, sochy nebo fotografii lze zejména u začínajících umělců koupit za minimální částky. Přesně parametry, jak se cena vyvíjí a stanovuje, neexistuje, jak prozradila Nesvadbová: "Cena je tvořena trhem, konkrétní parametry neexistují, díky čemuž mají investice do umění takové kouzlo. Základním pravidlem je, že cena díla je určená tím, kolik je za něj kupec ochotný zaplatit. Druhým prodejem díla se cena teprve potvrzuje. Toto platí hlavně pro mladé tvůrce, u ověřených autorů je již základní cena ustanovena právě zmíněným vývojem kupní ceny."

Na veletrhu je možné vybírat i ze soch a plastik. Netradičně je pojata lebka složená z prášků a pilulek.

Na veletrhu je možné vybírat i ze soch a plastik. Netradičně je pojata lebka složená z prášků a pilulek.

O kvalitě a jisté perspektivě díla může do jisté míry rozhodnout i profil autora. "Ač umělcův profil a vzdělání může v současné době poskytnout určitou garanci budoucího vývoje tvorby, není to pro zhodnocení jeho prací rozhodující. Takové příklady můžeme nalézt nejen v historii dějin umění (Van Gogh atp.), ale i v zahraničí, kde je vzdělání z finančních důvodů hůře dostupné a tudíž o kvalitách umění rozhoduje více aktivita umělce. Důležité je však na závěr říci, že opravdu ze všeho nejdůležitější je samotný talent," vysvětlila Nesvadbová.

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE:

Sbírat lze i plakáty

Nesvadbová se krom malby, fotek a aktuálních trendů vyjadřovala i k plakátům. Filmové plakáty minulé éry jsou totiž v mnoha případech ceněné a sběratelsky velmi lákavé. "Český filmový plakát má bohužel svou zlatou éru 60.-80. let za sebou. Patřil spolu s polským filmovým plakátem k tomu nejlepšímu ve světovém kontextu," upozornila galeristka s tím, že každé koupené dílo teprve prověřuje čas. Předem lze mnohdy velice těžko odhadnout, zda vybraný objekt vzroste na ceně a výjimečnosti.

Na veletrhu současného umění ArtPrague se představuje v netradiční podobě i streetartový umělec Pasta Oner. Jeho obraz tvoří množství vyskladaných ruží.

Na veletrhu současného umění ArtPrague se představuje v netradiční podobě i streetartový umělec Pasta Oner. Jeho obraz tvoří množství vyskládaných umělých růží.

Podle ní je dobré zajímat se například o studenty vysokých uměleckých škol. Ti totiž prošli již prošli "talentovým sítem". Navíc na škole jsou jejich díla cenově dobře dostupná a následně je větší pravděpodobnost jistého zhodnocení po absolvování studia.

Jak začít sbírat umění?

Zájemci by měli spoléhat hlavně na svoji intuici, tedy zda vybrané dílo skutečně milují. Galeristka doporučuje řídit se citem. Navíc i na tuzemské scéně je možné vybírat jak z klasické, moderní či třeba současné malby, kterou stále častěji doplňuje pouliční umění..

"Street art již má potvrzenou svou pozici v galeriích. Jedná se o výtvarný projev, ze kterého se erudovalo mnoho významných umělců nejen v zahraničí, ale i v České republice. Mezi nejznámější u nás patří například Pasta Oner, Honza Kaláb či Jan Miko, jejichž tvorbu zastupují galerie i v rámci Art Prague," uzavřela Nesvadbová.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...