16. dubna 2014 6:00, aktualizováno  9:22 Lidovky.cz > Relax > Design

Irští šperkaři vystavují v Praze, představí i klenoty pro Draculu

Na dubnové výstavě nazvané "Éagsúil" v Galerii KusKovu představí svou nejnovější tvorbu přední irští šperkaři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na dubnové výstavě nazvané "Éagsúil" v Galerii KusKovu představí svou nejnovější tvorbu přední irští šperkaři. | foto: Galerie KusKovu

Odlévané, z pryskyřice nebo naopak přísně dodržovaná geometrie v podobě eloxovaného hliníku či expozxidu. I tak mohou vypadat moderní šperky. Na svědomí je mají irští šperkaři, kteří aktuálně vystavují v Praze v Galerii KusKovu.

Kromě přírodních materiálů nebo originálních kombinací drahých kovů a živých barev je na výstavě k vidění i kreativní realizace pro film. Součástí výstavy je totiž i práce Lynsay Raine, jejíž šperky se v letošním roce objeví na filmovém plátně. Společně s oscarovou návrhářkou Ngilou Dickson připravila kolekci šperků pro snímek Dracula Untold.

Kromě ní jsou v galerii připraveny prsteny, náušnice či náhrdelníky od Julie Connellan, Eion M Lyons, Eily O'Connell či Justyny Truchanowské. Nechybí samozřejmě práce od kurátora projektu Filipa Vaňase. Jak již jeho jméno napovídá, není to rodilý Ir, nicméně v současnosti v Irsku žije a pracuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Původním povoláním architekt, přišel do Dublinu v roce 2005. Recese a ztráta práce ve stavebním odvětví v roce 2009 ho přiměla ke změně, ke studiu na National College of Art and Design a odstartovala jeho šperkařskou kariéru.

Výstava nazvaná Éagsúil, což v irštině znamená rozmanitý, je přístupná v Galerii KusKovu v Praze do 9. května. Otevřeno má však oproti jiným institucím pouze od úterý do pátku a to od 13 do 18 hodin.

tohTomáš Holý