16. dubna 2014 6:00, aktualizováno  9:22 Lidovky.cz > Relax > Design

Irští šperkaři vystavují v Praze, představí i klenoty pro Draculu

Na dubnové výstavě nazvané "Éagsúil" v Galerii KusKovu představí svou nejnovější tvorbu přední irští šperkaři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na dubnové výstavě nazvané "Éagsúil" v Galerii KusKovu představí svou nejnovější tvorbu přední irští šperkaři. | foto: Galerie KusKovu

Odlévané, z pryskyřice nebo naopak přísně dodržovaná geometrie v podobě eloxovaného hliníku či expozxidu. I tak mohou vypadat moderní šperky. Na svědomí je mají irští šperkaři, kteří aktuálně vystavují v Praze v Galerii KusKovu.

Kromě přírodních materiálů nebo originálních kombinací drahých kovů a živých barev je na výstavě k vidění i kreativní realizace pro film. Součástí výstavy je totiž i práce Lynsay Raine, jejíž šperky se v letošním roce objeví na filmovém plátně. Společně s oscarovou návrhářkou Ngilou Dickson připravila kolekci šperků pro snímek Dracula Untold.

Kromě ní jsou v galerii připraveny prsteny, náušnice či náhrdelníky od Julie Connellan, Eion M Lyons, Eily O'Connell či Justyny Truchanowské. Nechybí samozřejmě práce od kurátora projektu Filipa Vaňase. Jak již jeho jméno napovídá, není to rodilý Ir, nicméně v současnosti v Irsku žije a pracuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Původním povoláním architekt, přišel do Dublinu v roce 2005. Recese a ztráta práce ve stavebním odvětví v roce 2009 ho přiměla ke změně, ke studiu na National College of Art and Design a odstartovala jeho šperkařskou kariéru.

Výstava nazvaná Éagsúil, což v irštině znamená rozmanitý, je přístupná v Galerii KusKovu v Praze do 9. května. Otevřeno má však oproti jiným institucím pouze od úterý do pátku a to od 13 do 18 hodin.

tohTomáš Holý

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.