Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Vesmír v hlavní roli. V Jablonci nad Nisou probíhá výstava autorského skla a šperku

Téma vesmír zpracovalo do unikátních objektů čtyřicet českých výtvarníků – sklářů a šperkařů. Vesmír je všudypřítomný – kolem nás i v nás a vybraní autoři svými pracemi reagují na vnímání tohoto pojmu různými způsoby. Na fotografii objekt od šperkařky Dany Bezděkové. foto: Archiv Dany Bezděkové

Současné výtvarné umění má mnoho podob. Patří mezi ně i studiové umělecké sklo a šperk, jehož tvorbě se věnuje několik generací výtvarníků. Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou představuje některé z nich v rámci tematické výstavy nazvané Vesmír.
  13:08

Téma vesmír zpracovalo do unikátních objektů čtyřicet českých výtvarníků – sklářů a šperkařů. Vesmír je všudypřítomný – kolem nás i v nás a vybraní autoři svými pracemi reagují na vnímání tohoto pojmu různými způsoby.

Výstavu Vesmír – Současné studiové sklo a šperk je možné v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie navštívit do 11. září.

Výstavní sál muzea se díky vystaveným objektům i atraktivnímu instalačnímu pojetí proměnil ve vesmír s desítkami planet a planetek, létavic a dosud neviděných zázraků. „Výstava je sestavena z autorských prací, které s tématem vesmír korespondují názvem nebo charakterem. Kurátorky Kateřina Nora Nováková a Dagmar Havlíčková ji s vybranými výtvarníky připravovaly téměř dva roky,“ říká ředitelka muzea Milada Valečková.

Téma vesmír zpracovalo do unikátních objektů čtyřicet českých výtvarníků – sklářů a šperkařů. Vesmír je všudypřítomný – kolem nás i v nás a vybraní autoři svými pracemi reagují na vnímání tohoto pojmu různými způsoby.

Návštěvníci mohou na výstavě nalézt volné i užité skleněné objekty nebo šperky symbolizující představy výtvarníků o podobě vesmíru s využitím různých technik a materiálových kombinací.

„Exponáty jsou na výstavě sdruženy do logických celků podle původního záměru jejich autorů. Výtvarníci ve své práci zrcadlí jedinečné tvary i barvy vesmírných útvarů a těles nebo reagují na technické přístroje pro jejich pozorování a zkoumání“, vysvětluje kurátorka Kateřina Nora Nováková.

Seznam vystavujících

šperk: Dana Bezděková, Nastassia Aleinikava, Jolana Čtvrtečková, Martin Grosman, Zdeňka Laštovičková, Jan Hásek, Marta Havlíčková, Pavel Herynek, Vladimír Komňacký, Karolína Kopřivová, Kristýna Malovaná, Martina Mináriková, Kamila Housová – Mizerová, Jolana Krédlová – Nováková, Martin Pouzar, Veronika Pouzarová, Kateřina Franc Reichová, Zdeňka Roztočilová, Denisa Sedláková, Jana Válková Střílková, Ludmila Šikolová, Markéta Šílená, Kristýna Španihelová, Jiří Urban, Martin Verner, Petr Vogel

sklo: Josef Divín, Bohumil Eliáš jun., Jan Exnar, Jan Frydrych, Klára Horáčková, František Jungvirt, Pavel Kopřiva, Milan Krajíček, Zuzana Kubelková, Josef Marek, Václav Řezáč, Lada Semecká, Petr Stacho, Markéta Šílená, Marian Volráb

Autor: