19. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Jak by vypadaly pražské ostrovy podle studentů architektury ČVUT?

Dům pro sběratele umění, ostrov Štvanice, Silvie Krčilová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům pro sběratele umění, ostrov Štvanice, Silvie Krčilová |

Ve čtvrtek začala v Národní technické knihovně zajímavá výstava zabývající se oživením pražských ostrovů. Své nápady zde až do 8. února prezentují studenti ateliéru Petra Hájka a Jaroslava Hulína na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Ateliér Petra Hájka a Jaroslava Hulína na sebe upozornil už svým projektem Anastomosis, kdy se studenti zabývali ozdravným, regeneračním procesem, který by mohl oživit město. V rámci projektu vzniklo 65 konkrétních architektonických návrhů, které jste mohli vidět na výstavě v DOXu, Anastomosis byl prezentován i v Tokiu a autoři za něj dostali Cenu rektora ČVUT za aplikaci výzkumu v praxi. (Více se o projektu dočtete ZDE.)

Teď se Hájek a Hulín se svými studenty zaměřili na potenciál řeky Vltavy. Projekt s názvem diagram/ostrov umění probíhal dva roky a pro práci byl vybrán ostrov Štvanice, který svými parametry nejlépe odpovídal potřebám zadání. 

Architektura na principu diagramu a inspirace v Německu

"Diagram je pracovní název inspirovaný přednáškou teoretičky architektury Moniky Mitášové, ve které se zabývá architekturou navrhovanou na základě různé interpretace  diagramu. Druhá část názvu Ostrov umění v sobě obsahuje samotné téma zadání inspirované projektem Museum Insel Hombroich v Německu," vysvětlili pozadí architekti s tím, že projekt má dvě fáze a výstava v NTK prezentuje první z nich - studenti prověřili možnosti ostrova z hlediska urbanismu a architektury. Cílem výstavy je otevřít a inspirovat diskuzi o možnostech využívání pražských ostrovů.

Fotografie z vernisáže

Fotografie z vernisáže

Součástí výstavy bude přednáška zmíněné teoretičky Moniky Mitášové Diagram a představení vítězného návrhu architektonické soutěže Magistrátu hlavního města Prahy na novou podobu ostrova Štvanice z roku 2013 od kanceláře RKAW samotnými autory. (O projektu si můžete přečíst ZDE.)

Praha vyhlásila výsledky architektonické soutěže na Štvanici

Vítězný projekt studia RKAW

diagram/ostrov umění

Galerie NTK, Technická 6, Praha 6

16.1. - 8.2.2014

terTereza Houdková

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.