Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak by vypadaly pražské ostrovy podle studentů architektury ČVUT?

Design

  6:00
Ve čtvrtek začala v Národní technické knihovně zajímavá výstava zabývající se oživením pražských ostrovů. Své nápady zde až do 8. února prezentují studenti ateliéru Petra Hájka a Jaroslava Hulína na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Dům pro sběratele umění, ostrov Štvanice, Silvie Krčilová

Ateliér Petra Hájka a Jaroslava Hulína na sebe upozornil už svým projektem Anastomosis, kdy se studenti zabývali ozdravným, regeneračním procesem, který by mohl oživit město. V rámci projektu vzniklo 65 konkrétních architektonických návrhů, které jste mohli vidět na výstavě v DOXu, Anastomosis byl prezentován i v Tokiu a autoři za něj dostali Cenu rektora ČVUT za aplikaci výzkumu v praxi. (Více se o projektu dočtete ZDE.)

Teď se Hájek a Hulín se svými studenty zaměřili na potenciál řeky Vltavy. Projekt s názvem diagram/ostrov umění probíhal dva roky a pro práci byl vybrán ostrov Štvanice, který svými parametry nejlépe odpovídal potřebám zadání. 

Architektura na principu diagramu a inspirace v Německu

"Diagram je pracovní název inspirovaný přednáškou teoretičky architektury Moniky Mitášové, ve které se zabývá architekturou navrhovanou na základě různé interpretace  diagramu. Druhá část názvu Ostrov umění v sobě obsahuje samotné téma zadání inspirované projektem Museum Insel Hombroich v Německu," vysvětlili pozadí architekti s tím, že projekt má dvě fáze a výstava v NTK prezentuje první z nich - studenti prověřili možnosti ostrova z hlediska urbanismu a architektury. Cílem výstavy je otevřít a inspirovat diskuzi o možnostech využívání pražských ostrovů.

Fotografie z vernisáže

Součástí výstavy bude přednáška zmíněné teoretičky Moniky Mitášové Diagram a představení vítězného návrhu architektonické soutěže Magistrátu hlavního města Prahy na novou podobu ostrova Štvanice z roku 2013 od kanceláře RKAW samotnými autory. (O projektu si můžete přečíst ZDE.)

Vítězný projekt studia RKAW

diagram/ostrov umění

Galerie NTK, Technická 6, Praha 6

16.1. - 8.2.2014

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat