Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Jak bydlí designéři: starožitná truhla po pradědečkovi a vzdušný bílý interiér

Můj byt má obrovskou výhodu - a tou je terasa s předzahrádkou situovaná na jižní stranu, na které často pobývám a tam se cítím velmi dobře. Mohu na ní mít i kvetoucí kytky, které mám vždy rád, když mohu pozorovat - bezstarostný růst květin je pro člověka velmi inspirativní foto: Archiv Petra Jáchyma

Bydlí v bytě, který je velmi světlý a zařízený v bílé barvě. Prý to totiž odráží potřebu jeho duše. „Má práce je mimo designu a obrazů abstraktního charakteru také arteterapie. Oboje vychází z hlubin psýché a tak současná bílá jednoduchost je pro mne ideální kompenzací mého barevného nitra, které je plné energie, emocí a barev,“ říká umělec a designér Petr Jáchym.
  14:00

Bydlí v Černošicích v moderním komplexu v centru Vráž, kam se nedávno přestěhoval z Příbrami, ale tvrdí, že byt protože je pronajatý jako plně zařízený není zařízen úplně podle jeho představ. „Můj byt má obrovskou výhodu - a tou je terasa s předzahrádkou situovaná na jižní stranu, na které často pobývám a tam se cítím velmi dobře. Mohu na ní mít i kvetoucí kytky, které mám vždy rád, když mohu pozorovat - bezstarostný růst květin je pro člověka velmi inspirativní,“ popisuje své nové bydlení.

Ve svém domově má prý zatím nejraději sám sebe a své věci. „Jelikož je byt plně zařízený, nejraději v něm mám své osobní věci. Můj současný domov je, ostatně jako všechny předchozí, živou galerií mé tvorby. Každé dílo před odevzdáním mám tak možnost nacítit, což je velmi důležité. A protože se nyní nacházím v období transformace, je mi stále lépe se sebou samým,“ usmívá se designér. Na jeho bydlení je vidět, že má rád jednoduchost a účelnost tvarů. „Když něco vidím na cestách v zahraničí, rád si to koupím, klidně i na tržnicích. Často cestuji do Marseille a tam je pro mne uhrančivá atmosféra arabských trhů,“ říká Jáchym.

U popelnic věci nesbírá, protože má rád vzdušný prostor, který nechce zaplňovat stále novými věcmi. „Můj prostor odráží mého ducha a ten je plný barev a mnohdy i složitostí, které má duše vytváří. Proto jde spíše o třídění stávajícího než přidávání nového.“ vysvětluje.

Truhla po pradědečkovi

A jaký kus nábytku mu nejvíce přirostl k srdci? „Mám rád truhlu, kterou jsem zdědil po mém pradědovi, obroušením dostala nový nádech a je krásným prvkem, který lahodí mému oku a zahřeje mne u srdce, když na něm spočinu pohledem,“ říká na závěr designér.

Petr Jáchym

Umělec a designér - tvůrce abstraktních obrazů, které nazývá PsyArt (obrazy duše), obrazy tvoří především na zakázku dle naturelu daného člověka. Design aplikuje na textil (personalizace oblečení, tenisek, šátků), diáře, lahve, vázy, nábytek a zdi interiérů. Řadu let připravuje abstraktní dekory pro českou značku spodního pradla Styx.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!