Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jak bydlí designéři: byt v bývalé dělnické kolonii, krásná zahrada a stolek po prarodičích

Design

  5:01
Adéla Schicker bydlí v činžovním domě, který byl součástí dělnické kolonie stavěné v 50. letech pro zaměstnance nedalekých královedvorských železáren. „K bytu patří zahrada, na které trávíme s dětmi hodně času, pěstujeme zeleninu, děláme oheň. Ráda se dívám z kuchyně oknem do zahrady, zvlášť na jaře,kdy je švestka obsypaná květy. Mám ráda v bytě hodně světla, a toho je nejvíce právě v kuchyni, létě ji pak večerní slunce plně prosvítí a to je nádhera tam večeřet. Také je to místo, kde se obvykle u jídla a vaření odehrává nejvíce rozhovorů,“ říká designérka.

Některé kousky jsem vyměnila za prsten nebo koupila od kolegů na designových akcích. Tímto způsobem jsme získali čelo postele vyrobené z palet a kartonový lustr do obýváku. Díky bartrové spolupráci mám také pár obrazů. Většina jich ale vznikla v ateliéru malby na UMPRUM, kde jsem studovala foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Když se do bytu nastěhovali, všechny opravy si udělali s manželem sami. „Vzhledem ke stáří bytu bylo třeba udělat znovu rozvody elektřiny i vody a celý byt kompletně zrenovovat. Všechno jsme dělali sami - rozvody, podlahy, obložení koupelny i kuchyně, skříňky na míru. Díky tomu jsme mohli být kreativní a udělat si byt podle představ. Nebyli jsme nuceni vybírat vždy v rámci nabídky firem a například obklady v kuchyni - obyčejné šedé dlaždičky - jsme sehnali v těchto rozměrech jen na Aukru a oživili je položením v netypickém směru,“ vysvětluje designérka. 

Designérka Adéla Schicker
Vzhledem ke stáří bytu bylo třeba udělat znovu rozvody elektřiny i vody a celý...

Velkou část nábytku pořídila šperkařka v IKEA. „Některé kousky jsem vyměnila za prsten nebo koupila od kolegů na designových akcích. Tímto způsobem jsme získali čelo postele vyrobené z palet a kartonový lustr do obýváku. Díky bartrové spolupráci mám také pár obrazů. Většina jich ale vznikla v ateliéru malby na UMPRUM, kde jsem studovala,“ vyjmenovává Adéla Schicker. 

Nejraději má konferenční stolek v obýváku po prarodičích. „Máme po nich i velké zrcadlo a noční stolky. Takže to, co nese (naší) historii a sloužilo generace před námi se samozřejmě cení. Pak máme moc rádi bytelnou pohovku v retro stylu Domark, její kvalita se odráží ve vysoké ceně, ale měli jsme to štěstí ji v perfektním stavu koupit z druhé ruky,“ říká designérka. 

Když se do bytu nastěhovali, všechny opravy si udělali s manželem sami.

A doplňky? Ty prý většinou dostává darem od přátel nebo rodiny, některé jsou dědictví po prarodičích a něco málo jsme koupila v bazaru. „V bytě máme japonské vějíře a misky, které fungují jako dekorace v knihovně. také pár originálních kaligrafií, vše od manžela mé sestry, které z Japonska pochází,“ usmívá se Schicker. 

Do bytu by si prý klidně něco odnesla i od popelnice, ale bohužel se jí to zatím nestalo. „Já bych si věci odnesla hned, ale můj muž by mě od popelnic tahal pryč,“ dodává na konec designérka. 

Adéla Schicker

Adéla Schicker studovala v ateliéru Design kovu a šperku na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, později se věnovala malbě na pražské UMPRUM. Provázanost mezi jednotlivými katedrami ji umožnila věnovat se dvěma oborům, při studiu absolvovala stáž v ateliéru K.O.V. a na fakultě designu na univerzitě v anglickém Sheffieldu. Hravost a konceptuální přístup je její tvorbě vlastní, šperku se však věnuje i v jeho čistě užitné podobě.

Autor: