Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Jak bydlí designéři: Byt z filmu Ženy v běhu s nádhernou střešní terasou a krbem

Součástí bytu je střešní terasa s krásnou vyhlídkou, na kterou se vchází... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Součástí bytu je střešní terasa s krásnou vyhlídkou, na kterou se vchází... | foto: MAFRA

Byt Jakuba a Michaly Masákových, kteří spolu mají pět dětí, se nachází v ulici v Dejvicích. Je to dvoupatrový střešní byt, do kterého vede samostatný výtah. Manželé ho koupili v roce 2001, tehdy měl úplně jiné dispozice než nyní. Byl to malý byt pod střechou s pouze dolní úrovní bytu a prostor současné kuchyně.

Součástí bytu je střešní terasa s krásnou vyhlídkou, na kterou se vchází...

Později manželé dokoupili další prostory a provedli první větší rekonstrukci bytu – nahoře bylo spací patro (halové bydlení) a dole kuchyň a kanceláře.

Další rekonstrukce z roku 2014 byla velká změna dispozičně. Otočili principy bytu naopak, než jak se u standardního domu očekává – obývací pokoj, jídelna a kuchyně jsou v patře, ložnice pak dole. Součástí bytu je střešní terasa s krásnou vyhlídkou, na kterou se vchází prosklenou střechou přímo z obýváku, kde mají také krb. Z jejich bytu tímto obrácením vznikly sluneční lázně. Jak říká Jakub Masák: „Je to jako bydlet v zimní zahradě.” V dolním patře má každé dítě svůj pokoj, je zde ložnice a vstupní hala.

Manželé ho koupili v roce 2001, tehdy měl úplně jiné dispozice než nyní. Byl to...
Manželé ho koupili v roce 2001, tehdy měl úplně jiné dispozice než nyní. Byl to...

„Nejlépe se cítím v křesle ušáku, který máme nahoře v obýváku. Je to klasické křeslo z IKEI. Miluje ho i můj syn Honzík, který mi ho nyní zabavil,“ říká architekt. A hned s úsměvem dodává, že nejraději má doma děti. „Ty jsou na našem bytě to nejlepší a myslím, že i ony by odpověděly, že doma mají nejraději svoji rodinu. Z nábytku mám nejraději zmíněný ušák nahoře v obýváku, “ říká. 

Problém nemá ani s věcmi od popelnice. „Často jsou to krásně věci s příběhem a ty já mám rád,“ vysvětluje Masák. Doplňky ale nejčastěji kupuje u známého švédského řetězce. Máme pět dětí a jsou to ničitelé, nic lepšího se zatím nevyplatí. Z IKEI má například můj syn Honzík vitrínu na hmyz, kterou jsme upravili a pak do ní společně sbírali hmyz,“ říká na závěr. 

Sluneční lázně
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?