Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak bydlí designéři: Dokonalý pracovní stůl, fotookna a dekorace z dovolené

Design

  5:31
Nejraději má svůj pracovní stůl, je podle něj totiž dokonalý. „ počítače nad projekcí totiž trávím spoustu času a tato skutečnost se začala postupně nepříjemně projevovat na mé páteři. Proto jsem si pořídil tento dokonale propracovaný stůl. Má elektrickou podnož, která mi umožňuje střídavě pracovat v sedě a ve stoje,“ říká designér Ivan Komenda.

Každopádně kdybych měl doma tak senzační privátní wellness, jako jsem zrealizoval u klientů, tak by to určitě vyhrál tento prostor. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Doma se nejlépe cítím v blízkosti fotookna, takže v posteli. Je to klidový prostor, který mi umožňuje vypnout, uvolnit se a zasnít se. Fotookno mi nabízí překrásný výhled na Paříž a já se bavím hledáním různých detailů (jako například: co mají Pařížané za okny, nebo sleduji různé stavební detaily). Asi slůvko fotookno slyšíte poprvé. Je to nový originální designový produkt, na kterém jsem pracoval více jak 2 roky a kombinuje špičkovou 3D grafiku zvětšující prostor s fotografií ve vysokém rozlišení,“ vysvětluje designér. 

Byt, ve kterém žiji, mým potřebám nevyhovuje. Chybí mi oddělená ložnice, velká...
Popelnice nejsou zrovna prostředí, které bych často navštěvoval. Pokud nemusím...

A dodává, že obrovskou výhodou fotookna je možnost barevně a tematicky individualizovat pomoci unikátního konfigurátoru. „Byt, ve kterém žiji, mým potřebám nevyhovuje. Chybí mi oddělená ložnice, velká koupelna, prostorná kuchyně. Je to provizorní bydlení, kde si hojím uštědřené podnikatelské rány a sním o dokonalém domě a interiérech, které bych si rád jednou dopřál. Má to ale výhodu v tom, že jsem nebývale kreativní u klientů,“ říká. 

Doplňky do bytu často nenakupuje, a když už ano, tak nejčastěji na dovolené, aby měl dekoraci spojenou s hezkým zážitkem či vzpomínkou. „Stejně jako u designu, kde mám rád funkčnost a ne jen design pro design, tak doplňky by také měly mít vždy nějakou přidanou hodnotu, příběh. Není dobré je kupovat jen proto, aby v interiéru nějaké byly. Protože pak si k nim nevytvoříte vztah a je to jen další „pracholap“,“ usmívá se. 

U popelnice ho prý ale nikdy nic nezaujalo. „Nikdy jsem u popelnice něco, co by mě zaujalo, neviděl. To spíš častěji něco ucítím a příjemné to rozhodně není. Doma žádný hodnotný (a nemyslím tím jen finance) kus nábytku nemám. Je to prostě provizórium, ale můj autorský nábytek a svítidla u klientů mám rád. Doufám, že si je k sobě domů také jednou pořídím,“ říká na závěr. 

Ivan Komenda

Po absolvování gymnázia v Brně v roce 1998 prošel mnoha pracovními zkušenostmi v Praze. Od realitního makléře, přes fakturanta, recepčního, až po manažera pro bezcelní zóny na letišti a designéra v několika interiérových studiích. V roce 2002 otevřel s obchodním partnerem kuchyňské studio v Nymburce, v roce 2007 se osamostatnil a studio přestavěl na interiérové, v roce 2008 vyhrál první cenu za užité vlastnosti designu To pten na výstavě Tendence v Praze, v roce 2010 otevřel obrovské luxusní studio KOMENDA creatives v nové exkluzivní pražské čtvrti Prague Marina, kde ale došlo po 2 letech provozu k problémům se statikou objektu, návazné ztrátě velkého množství zakázek a k finančnímu pádu. V současnosti řídím společnosti IKONICstyle s.r.o, která pomocí vyzkoušených subdodavatelů realizuje náročné atypické interiéry a Fotookno s.r.o, která v těchto dnech uvádí na trh nový produkt fotookno, jež nyní můžete nakoupit na HitHitu.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...