Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak bydlí designéři: Dokonalý pracovní stůl, fotookna a dekorace z dovolené

Design

  5:31
Nejraději má svůj pracovní stůl, je podle něj totiž dokonalý. „ počítače nad projekcí totiž trávím spoustu času a tato skutečnost se začala postupně nepříjemně projevovat na mé páteři. Proto jsem si pořídil tento dokonale propracovaný stůl. Má elektrickou podnož, která mi umožňuje střídavě pracovat v sedě a ve stoje,“ říká designér Ivan Komenda.

Každopádně kdybych měl doma tak senzační privátní wellness, jako jsem zrealizoval u klientů, tak by to určitě vyhrál tento prostor. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Doma se nejlépe cítím v blízkosti fotookna, takže v posteli. Je to klidový prostor, který mi umožňuje vypnout, uvolnit se a zasnít se. Fotookno mi nabízí překrásný výhled na Paříž a já se bavím hledáním různých detailů (jako například: co mají Pařížané za okny, nebo sleduji různé stavební detaily). Asi slůvko fotookno slyšíte poprvé. Je to nový originální designový produkt, na kterém jsem pracoval více jak 2 roky a kombinuje špičkovou 3D grafiku zvětšující prostor s fotografií ve vysokém rozlišení,“ vysvětluje designér. 

Byt, ve kterém žiji, mým potřebám nevyhovuje. Chybí mi oddělená ložnice, velká...
Popelnice nejsou zrovna prostředí, které bych často navštěvoval. Pokud nemusím...

A dodává, že obrovskou výhodou fotookna je možnost barevně a tematicky individualizovat pomoci unikátního konfigurátoru. „Byt, ve kterém žiji, mým potřebám nevyhovuje. Chybí mi oddělená ložnice, velká koupelna, prostorná kuchyně. Je to provizorní bydlení, kde si hojím uštědřené podnikatelské rány a sním o dokonalém domě a interiérech, které bych si rád jednou dopřál. Má to ale výhodu v tom, že jsem nebývale kreativní u klientů,“ říká. 

Doplňky do bytu často nenakupuje, a když už ano, tak nejčastěji na dovolené, aby měl dekoraci spojenou s hezkým zážitkem či vzpomínkou. „Stejně jako u designu, kde mám rád funkčnost a ne jen design pro design, tak doplňky by také měly mít vždy nějakou přidanou hodnotu, příběh. Není dobré je kupovat jen proto, aby v interiéru nějaké byly. Protože pak si k nim nevytvoříte vztah a je to jen další „pracholap“,“ usmívá se. 

U popelnice ho prý ale nikdy nic nezaujalo. „Nikdy jsem u popelnice něco, co by mě zaujalo, neviděl. To spíš častěji něco ucítím a příjemné to rozhodně není. Doma žádný hodnotný (a nemyslím tím jen finance) kus nábytku nemám. Je to prostě provizórium, ale můj autorský nábytek a svítidla u klientů mám rád. Doufám, že si je k sobě domů také jednou pořídím,“ říká na závěr. 

Ivan Komenda

Po absolvování gymnázia v Brně v roce 1998 prošel mnoha pracovními zkušenostmi v Praze. Od realitního makléře, přes fakturanta, recepčního, až po manažera pro bezcelní zóny na letišti a designéra v několika interiérových studiích. V roce 2002 otevřel s obchodním partnerem kuchyňské studio v Nymburce, v roce 2007 se osamostatnil a studio přestavěl na interiérové, v roce 2008 vyhrál první cenu za užité vlastnosti designu To pten na výstavě Tendence v Praze, v roce 2010 otevřel obrovské luxusní studio KOMENDA creatives v nové exkluzivní pražské čtvrti Prague Marina, kde ale došlo po 2 letech provozu k problémům se statikou objektu, návazné ztrátě velkého množství zakázek a k finančnímu pádu. V současnosti řídím společnosti IKONICstyle s.r.o, která pomocí vyzkoušených subdodavatelů realizuje náročné atypické interiéry a Fotookno s.r.o, která v těchto dnech uvádí na trh nový produkt fotookno, jež nyní můžete nakoupit na HitHitu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!