7. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Jak bydlí designéři: originální svítidla, starožitný nábytek a sedačky z divadla

Pohled na obývák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na obývák | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Designérka Zora Iantchev bydlí střídavě v Německu i Česku. Na návštěvu nás pozvala do svého mezonetového bytu na Vyšehradě. „Do ložnice nám ráno svítí sluníčko a francouzským oknem na terasu je úžasný výhled na Albertov a Karlov. V obýváku spojeném s kuchyní trávíme nejvíce času,“ říká.

„Milujeme samotné místo, kde bydlíme - pod Vyšehradem. Mám tu takový pocit zázemí a je to tu útulné. V létě máme slunečný vzdušný prostor s možností snídat na terase, v zimě můžeme trávit večery u krbu,“ říká designérka.

Designérka Zora Iantchev má dva psy
Ložnici, kterou obývá i houpací kůň

Dalším oblíbeným místem je koupelna. „Je moc příjemná. Ráda si zde vychutnávám dlouhou koupel v horké vodě. Do ložnice nám ráno svítí sluníčko a francouzským oknem na terasu je úžasný výhled na Albertov a Karlov. V obýváku spojeném s kuchyní trávíme nejvíce času,“ říká.

Doplňky do bytu příliš nekupuje, a když už, tak na bleších trzích. Ráda má také renovované věci a nevadí jí nakupovat v Ikea. „Několik opravdu hezkých starožitných kousků jsem zdědila po svých předcích. Vykládané truhly a také skleník se starými servisy na kávu a čaj. Mám k těm věcem neobyčejný nostalgický vztah,“ usmívá se Iantchev. 

. V Německu, kde částečně žijeme, je naprosto běžné, že se lidé zbavují...

S věcmi, které jsou krásné, ale přesto leží u popelnice, problém nemá, dokonce se po nich poohlíží. „Můj poslední úlovek je řada čtyř sklopných sedadel značky TON ze zrušeného kina. Manžel je musel trochu poopravit a já je natřela. V Německu, kde částečně žijeme, je naprosto běžné, že se lidé zbavují nepotřebných věcí z domácnosti i oblečení formou bleších trhů, kterých je nespočet a dají se tam ulovit opravdu neuvěřitelné kousky,“ říká. 

A co má doma nejraději? „To je jednoduché, nejraději mám křeslo potažené kravskou kůží. Jako hodně použité jsem jej zdědila a můj manžel mi ho nechal znovu potáhnout strakatou kůží jako dárek k narozeninám,“ říká na závěr. 

Několik opravdu hezkých starožitných kousků jsem zdědila po svých předcích....

Zora Iantchev

Zora Iantchev se zabývá interiérovým designem a jako designer působila několik let v České televizi. Svou první lampu navrhla během přípravy jedné ze svých zakázek. Nedostatek originálních svítidel za rozumnou cenu na českém trhu ji přiměl k vybudování vlastní značky Zaura, které se dají koupit v prodejnách CVRK. Ručně vyrobená svítidla mají jedinečný design, každý kousek je eco friendly unikát vyrobený z recyklovaného papíru. Největší inspirací pro tvorbu světel je pro autorku nenapodobitelný svět kolem ní.


Zora Iantchev

Zora IantchevapeAlena Pecháčková
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.