Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Jak bydlí designéři: originální svítidla, starožitný nábytek a sedačky z divadla

Pohled na obývák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na obývák | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Designérka Zora Iantchev bydlí střídavě v Německu i Česku. Na návštěvu nás pozvala do svého mezonetového bytu na Vyšehradě. „Do ložnice nám ráno svítí sluníčko a francouzským oknem na terasu je úžasný výhled na Albertov a Karlov. V obýváku spojeném s kuchyní trávíme nejvíce času,“ říká.

„Milujeme samotné místo, kde bydlíme - pod Vyšehradem. Mám tu takový pocit zázemí a je to tu útulné. V létě máme slunečný vzdušný prostor s možností snídat na terase, v zimě můžeme trávit večery u krbu,“ říká designérka.

Designérka Zora Iantchev má dva psy
Ložnici, kterou obývá i houpací kůň

Dalším oblíbeným místem je koupelna. „Je moc příjemná. Ráda si zde vychutnávám dlouhou koupel v horké vodě. Do ložnice nám ráno svítí sluníčko a francouzským oknem na terasu je úžasný výhled na Albertov a Karlov. V obýváku spojeném s kuchyní trávíme nejvíce času,“ říká.

Doplňky do bytu příliš nekupuje, a když už, tak na bleších trzích. Ráda má také renovované věci a nevadí jí nakupovat v Ikea. „Několik opravdu hezkých starožitných kousků jsem zdědila po svých předcích. Vykládané truhly a také skleník se starými servisy na kávu a čaj. Mám k těm věcem neobyčejný nostalgický vztah,“ usmívá se Iantchev. 

. V Německu, kde částečně žijeme, je naprosto běžné, že se lidé zbavují...

S věcmi, které jsou krásné, ale přesto leží u popelnice, problém nemá, dokonce se po nich poohlíží. „Můj poslední úlovek je řada čtyř sklopných sedadel značky TON ze zrušeného kina. Manžel je musel trochu poopravit a já je natřela. V Německu, kde částečně žijeme, je naprosto běžné, že se lidé zbavují nepotřebných věcí z domácnosti i oblečení formou bleších trhů, kterých je nespočet a dají se tam ulovit opravdu neuvěřitelné kousky,“ říká. 

A co má doma nejraději? „To je jednoduché, nejraději mám křeslo potažené kravskou kůží. Jako hodně použité jsem jej zdědila a můj manžel mi ho nechal znovu potáhnout strakatou kůží jako dárek k narozeninám,“ říká na závěr. 

Několik opravdu hezkých starožitných kousků jsem zdědila po svých předcích....

Zora Iantchev

Zora Iantchev se zabývá interiérovým designem a jako designer působila několik let v České televizi. Svou první lampu navrhla během přípravy jedné ze svých zakázek. Nedostatek originálních svítidel za rozumnou cenu na českém trhu ji přiměl k vybudování vlastní značky Zaura, které se dají koupit v prodejnách CVRK. Ručně vyrobená svítidla mají jedinečný design, každý kousek je eco friendly unikát vyrobený z recyklovaného papíru. Největší inspirací pro tvorbu světel je pro autorku nenapodobitelný svět kolem ní.


Zora Iantchev

Zora IantchevPremium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Psychiatr Martin Anders (vlevo) a psycholog Radek Ptáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...