Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak bydlí designéři: Sbírka knih o skle i neobvyklé svítidlo. Tak bydlí designér Filip Houdek

Design

  6:01
Rád vaří a proto si kuchyň navrhl sám, chtěl, aby byla hlavně prostorná a praktická. Žije s rodinou ve starém domě v Novém Boru. Server Lidovky.cz přináší další díl fotografického seriálu o tom, jak bydlí čeští designéři. Jako pátý se představuje designér Filip Houdek, který pokračuje v tradici českého sklářství a ve tvorbě svítidel.

Sbírám knihy o skle, designu a umění. Najdete v ní také knihy o fotografii a fotografech a samozřejmě také knihy s cyklistickou tématikou. foto: Ondřej Pomykal

„Nejlépe se cítím v kuchyni. Miluji italská jídla a rád vařím. Tedy pokud je na to čas. Proto jsem si kuchyni navrhl sám tak, aby byla dostatečně prostorná, praktická a propojená s jídelním stolem. Je to výhodné v tom, že když pozveme přátele na večeři, mohu si s nimi při práci povídat,“ říká designér otevřeně. 

Kolo jako doplněk
Osvětlení nočního stolku v ložnici

Ze všechno nejraději má ale svou knihovnu. „Sbírám knihy o skle, designu a umění. Najdete v ní také knihy o fotografii a fotografech a samozřejmě také knihy s cyklistickou tématikou,“ ukazuje Houdek.

Od popelnic ale věci ani knihy nesbírá. „ Ne, nikdy. Mám rád věci nové. Výjimku mohou tvořit designové produkty a umělecká díla, které vznikly recyklací starých předmětů. Podmínkou ale je, že musí být zpracované vkusně, s citem a splňovat moje požadavky na řemeslnou kvalitu a zručnost,“ vysvětluje. 

Pohled na dům Filipa Houdka v Novém Boru

„Nemám ani oblíbený kus nábytku, nerad se k těmto věcem vážu. Kdysi jsem měl sbírku barokních křesel a stolů, ale dal jsem to pryč. Nemám problém interiér měnit, a po určitém čase to rád udělám znovu,“ říká designér a doplňuje: „Hodně doplňků si přivážím ze zahraničních cest. Nechávám to náhodě, takzvaně, co mě trefí do očí,“ směje se. 

Čeho si ale považuje, to jsou obrazy, které doma má. „Mám krásné obrazy od Martina Krajce, těch si fakt vážím, jsou to jeho raná díla. Také mám pár olejomaleb od Davida Krnanského a Julia Reichela, což jsou mladí umělci se svéráznou a velmi vtipnou malbou. Super je také svítidlo od Arika Leviho. Asi nejvýznamnější je sbírka skla od mého bratra Lukáše a mé přítelkyně. Ta se postupně stále rozrůstá,“ říká na závěr. 

Filip Houdek

V roce 1996 absolvoval SUPŠS v Kamenickém Šenově obor Design a konstrukce světelných objektů, na které navázal absolutoriem VOŠS v Novém Boru obor sklo v roce 1998. Studiem pokračoval na zahraničních stážích v Glass Design Centru v holandském Leerdamu a Design Centru Utrecht. Již během studia presentoval své práce v Čechách i zahraničí. Po návratu do Čech v roce 1999 spolu se Šárkou Gebyovou zakládá designové studio HG Atelier Design.

Filip Houdek pokračuje v tradici českého sklářství, tvorbu svítidel, které tento region v severních Čechách proslavilo po celém světě. Aktivně se zapojil presentací svých designových projektů do mnoha soutěží, ( SVĚTLO, Praha 2003 - 1.Místo, Tendence - IN LIGHT Praha 2009 – 2. místo v soutěži světlo roku, nominován na A´DESIGN AWARD v kategorii svítidel - Itálie 2011, WIENNA WOHNEN und INTERIEUR DESIGN v kategorii nejlepší expozice 1. místo 2012). Portfolio designových prací zahrnuje vybavovací projekty hotelů, restaurací, prodejen od České Republiky po evropské a asijské země. Rovněž tak design interiérů, designové osvětlení jachet, outdoor design, skleněné plastiky a v neposlední řadě produktový design. Spolupracuje s řadou designových center a společností v České Republice.

Viditelně se zaměřuje na spojení kovu a skla, zdůraznění hladkých linií ve spojení nerezovou ocelí. Často v jeho projektech vystupuje jako dominanta volné zpracování skla s maximálním zaměřením na jeho použití od detailu na objektech až po přípravu veškerých materiálů spjatých s prací. Široký záběr oborů společně s dlouholetou praxí budovanou od úplného začátku je nespornou výhodou tohoto designéra –umělce.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!