Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se žije lidem bez domova? Napoví speciální kniha Jindřicha Štreita

Design

  7:05
Z kartonové lepenky a převázaná motouzem. I tak může vypadat netradiční kniha, respektive fotograficky zpracovaná sociální sonda. Připravil ji fotograf Jindřich Štreit, který je pro svoji sociální tematiku uznáván i v zahraničí. Kniha se zaměřuje na lidi bez domova, k čemuž se dokazuje i název, tedy Kde domov můj.

Sedmdesáté narozeniny oslavuje fotograf Jindřich Štreit knihou/objektem. foto: www.by-wo-men.com

Lidi bez domova fotit Štreit celkem čtyři roky. „Výsledek práce nyní uspořádal do série, kterou symbolicky uzavřel do kartonové krabice a tu převázal motouzem. Koncept knihy-objektu tak vychází z materiálů, které jsou lidem bez domova známé. Ty, které se v nejtěžších chvílích na ulici stávají jejich vlastnictvím, základním stavebním kamenem jejich přechodného domova,“ popsala Bára Baronová, spoluautorka knihy.

Kniha je určena nejen sběratelům a milovníkům krásných knih, ale přímo i lidem bez domova. „ Bez ohledu na společenský status mohou knihu-objekt její vlastníci a nabyvatelé prožít stejně. Dá se jí vyzdobit bydlení, snadno se zasune do knihovničky, lze ji rozebrat na prvočinitele a ty se pak mohou darovat nebo využít jako předmět obchodní směny,“ doplnila BAronová s tím, že kniha je již v předprodeji prostřednictvím platformy Hithit.cz.

Sedmdesáté narozeniny oslavuje fotograf Jindřich Štreit knihou/objektem.
Sedmdesáté narozeniny oslavuje fotograf Jindřich Štreit knihou/objektem.

Celý náklad 700 knih-objektů je číslovaný a osobně podepsaný Jindřichem Štreitem. Koncept nabízí 6 různých titulních fotografií, které si mohou zájemci sami vybrat. Limitovaná edice knihy-objektu má zlatou ražbu a obsahuje zvětšenou Štreitovu fotografii.

Autor: