Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Jak smíchat starožitnosti s moderními objekty? Poradí Byt sběratele

Šestnáctý ročník přehlídky užitého umění, nábytku a módy Designblok byl zahájen... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šestnáctý ročník přehlídky užitého umění, nábytku a módy Designblok byl zahájen... | foto: ČTK

PRAHA Nejen nejžhavější novinky designu, módy, nábytku a dalšího užitého umění se prezentují na právě začínajícím 16. ročníku přehlídky Designblok. V Colloredo-Mansfeldském paláci v Karlově ulici vznikla ve spolupráci se starožitníky instalace nazvaná Byt sběratele, která ukazuje, jak je možné v interiéru uvést v soulad biedermeirovský stůl, sochy z 19. století, intarzovanou komodu a obrazy Mikuláše Medka s objekty současných mladých umělců a ještě mezi všemi těmi předměty bydlet.

Barokní Colloredo-Mansfeldský palác spravuje Galerie hlavního města Prahy, která v něm pořádá výstavy současného umění. V rozsáhlém objektu, který léta čeká na rekonstrukci, také otevřela prohlídkovou trasu, jež návštěvníky seznamuje se stavební a kulturní historii šlechtického sídla včetně téměř neznámého barokního tanečního sálu s freskami. V někdejších reprezentativních sálech se Designblok koná už podruhé.

Šestnáctý ročník přehlídky užitého umění, nábytku a módy Designblok byl zahájen...
Šestnáctý ročník přehlídky užitého umění, nábytku a módy Designblok byl zahájen...
Šestnáctý ročník přehlídky užitého umění, nábytku a módy Designblok byl zahájen...
Šestnáctý ročník přehlídky užitého umění, nábytku a módy Designblok byl zahájen...

Letos v dekadentně působících zašlých prostorách zájemci najdou kolekci skla nizozemské designérky Ineke Hansové, kterou vytvořila pro českou značku Křehký, šperky jejího krajana Gijse Bakkera, světla z foukaného skla Evy Eislerové, kolekci oděvů Liběny Rochové inspirované dílem Milana Grygara nebo instalaci studia Tjep v tanečním sále.

V jednom ze sálů připravili Tomáš a Marie Hejtmánkovi, majitelé aukční síně Arthouse Hejtmánek, spolu s šéfredaktorem časopisu Art&Antiques Janem Skřivánkem výstavu koncipovanou jako byt sběratele umění. Podobně instalovali i své předaukční výstavy, jednou v paláci Clam-Gallasově, jednou v místě současné výstavy a podobně postavili i svůj obchod se starožitnostmi v pražské Bubenči. Stylově zařízené interiéry názorně ukazují, jak lze kombinovat starožitnosti se současným designem a uměním.

Šestnáctý ročník přehlídky užitého umění, nábytku a módy Designblok byl zahájen...

Šestnáctý ročník přehlídky užitého umění, nábytku a módy Designblok byl zahájen...

Byt sběratele je postaven včetně stěn dekorovaných tapetami, nábytku a květin. Sochy, hodiny, vázy, šperky a obrazy ze 17., 18. a 19. století doplňuje moderní a současné umění. Ve výstavě je třeba obraz Mikuláše Medka Můj portrét v generálské uniformě, který pochází ze sbírky Jindřicha Chalupeckého. Jde o jeden z raných informelních obrazů Mikuláše Medka, název odkazuje k legionářské minulosti malířova otce, brigádního generála Rudolfa Medka.

Galeristka Lucie Drdová v Bytě sběratele vystavuje sochu Pavly Scerankové Omnifocus. Dvoumetrová plastika má tvar hlavy, který je složen ze stovky budíkových strojků. Na každém je místo hodinových ručiček upevněn hliníkový plíšek, který rotuje v sekundovém rytmu kolem své osy. Hlava je současně přítomná i ubíhající. Drdova Gallery vystavuje ještě obraz od Daniela Vlčka.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...