Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak studenti architektury reagují na hnus a co je zlatým hřebem večera

Design

  7:00
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze opět otevírá dveře všech ateliérů a představuje práce svých studentů, kteří v zimním semestru pracovali na velmi poutavých tématech. Třeba budoucí architekti zpracovávali zadání s názvem Hnus, šperkaři Zlatý hřeb večera a módní návrháři se snažili vrátit ke kořenům a tradicím. A jejich výsledky rozhodně stojí za shlédnutí.

Práce Adély Fejtkové foto: VŠUP

Důvodů, proč navštívit jakékoliv výstavy studentských prací, je mnoho. Kromě pastvy pro oči se vám nabídne pohled do budoucnosti českého designu, neotřelá řešení každodenních věcí a jde také o jedinečnou příležitost k nákupu, se samotnými tvůrci se tu přímo setkáte, mohou vám vysvětlit pointy kolekcí i prozradit příběhy v pozadí. Design zde padá z pomyslných elitářských škatulek do přirozené a lidské roviny. A to je příjemné.

Socha, porcelán i plakáty

Během ledna a února jsme už mohli poznat práce studentů designu na pražském ČVUT nebo plzeňském UUD, v pátek proběhla vernisáž na VŠUP. Katedry Designu, Architektury, Volného umění, Užitého umění a Grafiky nabízí pestrou přehlídku, kde si každý najde to své.

Studenti dostali jako každý rok neobvyklá zadání a úkoly, z těch nejzajímavějších jmenujme například téma Hnus Ateliéru architektura II Ivana Kroupy, kdy studenti hledali degenerovanou část města, jejíž zástavbu pak přetvořili v kvalitní architekturu.

Práce Jiřího Poláka

Grafičtí designéři vedení Petrem Babákem navrhovali nejen přestavbu svého ateliéru, ale třeba i tašky pro obchod Basmatee nebo novou vizuální podobu kavárny Nová syntéza. Eva Eisler pak svým studentům z Ateliéru K.O.V. zadala téma Zlatý hřeb večera, kromě oblíbených šperků tak v instalaci nechybí ani objekty na stůl prostřený k poslední večeři. Budoucí módní návrháři se pak pod vedením Liběny Rochové, resp. Pavla Ivančice vraceli k tradicím, lidové slovesnosti a tradičním řemeslům.

Výstava Artsemestr Zima 2013 je na pražském náměstí Jana Palacha otevřena každý den od 10 do 18 hodin. Výstava končí 23.2.2013.

VŠUP

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena v roce 1885. Po celou dobu své existence se řadí mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce. Důkazem je množství úspěšných absolventů, kteří patří mezi respektované odborníky s prestiží přesahující hranice České republiky. Škola je rozdělena na šest kateder – architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a dějin umění a estetiky. Jednotlivé katedry se dále člení na ateliéry dle své odborné specializace, vedené respektovaným osobnostmi.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...

Mohlo by vás zajímat