11. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Jak to vypadá, když se sejde skvělý záměr, obsah i grafika

Zbyněk Baladrán a Jiří Kovanda: The Nervous System | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zbyněk Baladrán a Jiří Kovanda: The Nervous System | foto: Laboratoř

Jak zpřístupnit současné výtvarné umění širší veřejnosti? Otázka, na kterou zřejmě nelze s jistotou odpovědět, občas si však můžeme všimnout událostí, které této osvětě významně pomáhají. Jednou z nich je počin iniciativy tranzit a s ní související povedená práce grafických designérů Petra Babáka a Lukáše Kijonky ze studia Laboratoř.

Tranzit, iniciativa, za kterou stojí v České republice hlavně Vít Havránek, nás dlouhodobě zásobuje kvalitní literaturou věnující se teorii současného umění (jako první přeložil tranzit v edici Navigace zásadní knihu Nicolase Bourriauda Postprodukce a pravidelně vydává monografie oceňovaných českých umělců, například Jána Mančušky, Kateřiny Šedé, Václava Stratila nebo v loňském roce vydanou publikaci fotografického tandemu Lukáše Jasanského a Martina Poláka). Nedávno tranzit zašel ještě trochu dál a představil novou edici INTO IDEA, která vychází ve spolupráci se švýcarským nakladatelstvím JRP - Ringier.  První ze série publikací se věnuje konceptuálním umělcům Zbyňku Baladránovi a Jiřímu Kovandovi a navazuje na jejich společnou výstavu The Nervous System, která se uskutečnila v italském Kunstverein (Milano) v prosinci loňského roku.

Umělci spolu "zapředli" několikahodinový rozhovor, který otevírá nejenom témata subjektivního nazírání umění, inspirace, touhy nebo jejich osobní tvorby. Baladrán s Kovandou diskutují o zoologických zahradách, básních nebo o tom, proč spal Jan Neruda v jedné posteli se svým otcem. Už to samo zaručuje vynikající četbu, která osvětluje nejen samotná díla, ale i umělce jako takové.

Zbyněk Baladrán a Jiří Kovanda: The Nervous System

Zbyněk Baladrán a Jiří Kovanda: The Nervous System


Fakt, že nejde o klasický rozhovor, ale osobní výpověď s hlubokým přesahem, však ještě nezaručuje, že bude kniha "čtivá". Důležitý je i grafický design, který tranzit svěřil studiu Laboratoř. A Petr Babák s Lukášem Kijonkou je nezklamali. Zůstali věrni svému rukopisu,  hravosti a nebojácnosti. V knize se nedá ztratit, nové kapitoly a to, co vás na následujících stránkách čeká, je oznamováno klíčovými hesly na šedém podkladu. Ačkoliv má kniha přes 200 stránek, její forma nenudí, kapitoly jsou prokládány rozkládacími kolážemi a vše je perfektně popsáno. "Se Zbyňkem a Jirkou bylo krásné spolupracovat, bylo to otevřené vrnění, špičkování a hlazení. Po dřívějších spolupracích, například na dvou knihách pro Jiřího Kovandu, jsme věděli co a jak, a tak opadlo takovéto zbytečné mnohdy nervózní a dlouhé "očichávání" a měření si pinďourů. Kniha je vrstevnatým rozhovorem s řadou prostorových vyklápěček. Kniha okupuje prostor, pokud chvíli počkáš, otevře se ti - je živá, " řekl Lidovkám Petr Babák.

Důkazem o kvalitě knihy může být i fakt, že nedávno sklidila nadšené reakce na 55. bienále v Benátkách, kde Zbyněk Baladrán zastupoval Českou republiku a publikaci si vzal jako doplněk sebou.

INTO IDEA II BRZY

Kniha The Nervous System vyšla v angličtině, kromě galerie Tranzitdisplay a Rekomanda v Trojanově ulici ji seženete třeba na Amazoonu. Publikace nezůstane jediná, v tranzitu už se chystá druhá kniha ze série INTO IDEA, tentokrát rozhovory slavného kritika Hanse-Ulricha Obrista s českými umělci a grafiku budou mít na starosti opět Babák s Kijonkou.  

"Edice Into Idea má jednoduchý grafický rámec: vždy se na obálce objeví konkrétní výřez prostoru galerie Tranzitdisplay (matky celého dění, prostoru, jehož program vám doporučuji průběžně sledovat, diskuze, projekce, výstavy...) a to na přední i zadní straně, a do ní bude vždy umístěna fotografie, kresba, malba, prostě ilustrace ke konkrétnímu titulu. Typografie má být čerstvá a měla by nějak reagovat na téma. Tzn. jasný základní a dosti rigidní rámec, a pak individuální vstupy, do kterých se v rámci tématu vejde vše.  Žádné pouhé historické, tisíckrát prověřené a mnohdy alibisticky citované typoklanění se až k zemi. Typografie žije. Písmen se s Lukášem nebojíme," nalákal na druhou knihu nakonec Babák.

Raduji se, že budeme mít na nějaké další prázdniny opět co číst.