Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jak vybírat elektrospotřebiče

Design

  11:43
Potřebujete si vybavit novou kuchyň či koupelnu nebo nahradit staré spotřebiče novými? Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího, co byste měli vzít při výběru nejběžnějších domácích elektrospotřebičů v úvahu.

Myčka - ilustrační foto. foto: Whirlpool

Mraznička Gorenje s technologií NO FROST FN 61230 energetické třídy A má 1 motor, elektronické řízení, samozřejmá je možnost změny směru otevírání dveří.Lednice
Vybírejte s ohledem na spotřebu elektřiny. Chladničky představují průměrně čtvrtinu veškeré spotřeby v domácnosti. Nejlepší třída A byla ještě vylepšena vytvořením tříd A+ a A++. Takové ledničky mají minimálně o čtvrtinu nižší spotřebu než u třídy A. Nemusí ale platit, že úspornější výrobek je vždy dražší. Berte ohled i na počet členů domácnosti. Prostor chladničky by měl být využit alespoň ze 70 %. Počítejte s 50 až 70 litry na osobu. Za každých 10 litrů navíc se roční spotřeba elektřiny zvyšuje o 15 až 20 kWh.

Mikrovlnka
Nejběžnější modely na trhu mají vnitřní objem 17 a 19 litrů. V nabídce jsou také vyšší objemy (23, 25, 27 a 30 litrů). Díky velké rozmanitosti funkcí, kterými jsou mikrovlnky vybaveny, mohou plnit některé funkce ostatních spotřebičů, např. pečicí trouby. Jde o kombinované přístroje, jež mohou mít horký vzduch či gril.
 Žádané jsou vestavné mikrovlnky s grilem a odsavačem par. Širší možnosti poskytují mikrovlnky s digitálním ovládáním řízené mikroprocesory v setu s pečicími horkovzdušnými troubami. Funkce Keep Warm zvládá dlouhodobé udržování pokrmu na servírovací teplotě. Užitečný může být i 3D systém, který umožňuje rovnoměrný ohřev ve všech částech. Jet Defrost je funkce velmi rychlého rozmrazování.

Trouba
Dolní a horní ohřev je již samozřejmostí, stejně jako gril - v jeho případě všakElektrická pečicí trouba FE 422 XS1 s multifunkcí Plus je zařazena do energetické třídy A. Elektronický volič programů umožňuje 7 pozic pečení včetně Eco. můžeme vybírat. Podle toho, jak často a co grilujeme, můžeme volit mezi troubami vybavenými malým nebo velkoplošným grilem, který může být i otočný. Ten, kdo griluje větší kusy masa, ocení funkci infrapečení, což je tepelně regulované grilování spojené s cirkulací.

Stále větší oblibě se těší trouby horkovzdušné a parní. Výhodou horkovzdušných trub je jejich schopnost upéct připravované pokrmy skutečně dozlatova i to, že v nich můžete péct současně různé pokrmy. Parní trouba vedle toho docílí, že připravované suroviny neztratí ani při vysokých teplotách cenné minerály, vitamíny či stopové prvky. Trouby nabízejí mnoho dalších funkcí a speciálních programů - různé možnosti grilování, rozmrazování, programy na pečení chleba, pizzy apod.

Při odstřeďování využívá automatická pračka F-2810 X funkci ABS (Advanced Balance System) neboli dokonalé rozložení prádla při odstřeďování. (Fagor)Pračka
Dobrou pračku charakterizuje označení AAA. První A říká, že jde o model úsporný z hlediska spotřeby energie i vody, druhé označuje kvalitu praní a třetí úroveň odstřeďování. Klíčem k novým funkcím a úspornějšímu provozu je též inteligentní elektronika. Automatické programy umí podle množství nebo zašpinění prádla přidat či ubrat vodu pro praní nebo máchání či posoudit, kolik vody jednotlivé druhy textilií nasáknou.

Menší spotřeba vody znamená méně energie potřebné k jejímu ohřátí. Automaticky nebo ručně je u některých z nich možné přizpůsobit také délku praní. A zkrácený program u méně zašpiněného prádla ušetří - vodu, energii i prací prášek. Ty nejlepší modely na běžné praní spotřebují méně než 40 litrů vody a okolo 1 kWh energie. Oproti 10 let staré pračce z kategorie B perou za polovinu.

Aby bylo prádlo dobře vyždímané, měl by nás zajímat počet otáček. Ten se pohybuje od 600 do 2000 ot./min. Pro většinu prádla vystačíte s 800 až 900 otáčkami. Máme-li sušičku, je kvalitní odstřeďování hodně důležité (sušením málo vyždímaného prádla se zvyšuje spotřeba).

Moderní pračka upozorní na překročení kapacity bubnu, že máme dolít, nebo dosypatNerezový ostrůvkový odsavač par EFC 1436 X/S, šířka 90 cm. Skleněný štít, maximální výkon 510 m3/h, úroveň hlučnosti 45–68 dB(A), 4 stupně výkonu. Elektronické ovládání, osvětlení 4x 9 W. prášek, že jsme nepustili vodu nebo nevyčistili filtr.

Digestoř
Potřebný výkon závisí na velikosti odsávaného prostoru, vzduch v místnosti by se měl během provozu digestoře vyměnit alespoň 7-10x za hodinu. V průměru se pro použití v centrálním obytném prostoru uvádí min. výkon 600 m3/h. Digestoř s odtahem par a zplodin je efektivnější než odsavač s recirkulací. Odtahové potrubí může být vyvedeno přímo ven na fasádu, nebo napojeno na komínové těleso, případně jej lze vést větrací šachtou, světlíkem apod.

Kde není možné vyřešit odtah, přichází na řadu digestoře s recirkulací. Kombinované digestoře spojují oba způsoby čištění vzduchu.

Inteligentní digestoře si řídí provoz automaticky pomocí senzorů. Vyhodnotí druh vaření a množství páry a pachů a tomu přizpůsobí výkon a délku odsávání. Digestoř může fungovat i jako teploměr, barometr nebo může být doplněná televizí.

Myčka v zásuvce je praktickým pomocníkem, který šetří záda.Myčka
Energetický štítek kromě účinnosti mytí uvádí i účinnost sušení. „A“ označuje dokonalé mytí a sušení, čím dále v abecedě, tím hůře. Myčka třídy A spotřebuje o 25 % energie méně než přístroj třídy C. 80 % spotřeby elektřiny je potřeba k ohřevu vody -vyberte tedy přístroj, který šetří vodou. Myčce vystačí na jeden mycí program 13 až 17 l vody. Ty nejmodernější mají spotřebu 12 litrů. Pro 2člennou domácnost stačí myčka široká 45 cm, která pojme 8 nebo 9 sad nádobí. Větší myčky na 12 nebo 14 sad jsou však efektivnější, protože umyjí větší množství nádobí najednou. Zaměřte se na hlučnost. V interiérech, kde je spojena kuchyně s obývacím prostorem, oceníte tiché spotřebiče. Nejtišší myčka „hlučí“ jen 41 decibely (tichý hovor představuje 40 decibelů). U vestavěného spotřebiče se hluk snižuje o 2 decibely.

Dražší spotřebiče jsou vybavené systémy zabraňujícími vyplavení bytu a sousedů, například při přetečení myčky či prasknutí hadice. Bývají označeny jako aqua-control či aqua-stop. Přístroje vybavené elektronikou si dokáží vše naměřit a pak si upravit dávkování soli.


TIP LN - pozor na hluk

Většina spotřebičů má více či méně hlučný chod. U těch menších, jako jsou mixéry, elektrické kráječe či kávovary to zpravidla tolerujeme, protože jejich provoz je časově omezen jen na pár desítek minut denně. Lednička běží celý den, vysavač, digestoř, pračka či myčka často i celé hodiny. U moderních myček například není výjimkou cyklus o délce 140 i více minut. Jedním z nejsledovanějších technických parametrů proto bývá právě hlučnost. Z dřívějších více než 70 decibelů se dnešní přístroje dostávají až pod 45 decibelů.


2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.