15. dubna 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Jaký je nejdražší porcelán na světě? Je z Číny a stojí 720 miliónů

Porcelánová miska se vydražila za 36 miliónů dolarů, tedy 720 miliónů korun. Jedná se tak o nejdražší kousek porcelánu na světě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porcelánová miska se vydražila za 36 miliónů dolarů, tedy 720 miliónů korun. Jedná se tak o nejdražší kousek porcelánu na světě. | foto: ČTK

HONGKONG Zatímco nejdražší láhev vína stojí 156 450 dolarů (asi tři milióny korun) a to jen proto, že jde o Bordeaux, které vlastnil Thomas Jefferson, tak nejdražší pohárek na světě přijde na 36 miliónu dolarů. To je v přepočtu úctyhodných 720 miliónů korun.

Přesto, že by se to nabízelo, tak z tohoto pohárku zřejmě nikdo víno pít vůbec nebude. Uvedený pohárek je totiž nejdražším kusem porcelánu na světě. Prodán byl minulý týden v dražbě aukčního domu Sotheby's v Hongkongu. Cena 36 miliónů dolarů, tedy včetně aukční přirážky, s sebou nese i kus historie.

Pohárek totiž pochází z dynastie Ming. Podobných kousků porcelánu prý existuje jen 19 a přesněji byly vyrobeny v období mezi lety 1465 1487. Přestože se zdá být cena astronomická, tak právě díky vzácnosti tohoto raritního porcelánu lze očekávat, že cena i nadále poroste. Téměř miniaturní pohárek nese název "Chicken cup, tedy něco jako slepičí pohárek. Na keramice je totiž vyobrazen kohout se slepicemi.

Kdo si tak netradiční kus "nádobí" pořídil? V aukci jej zakoupil padesátiletý miliardář z Šanghaje Liou I-čchien. Prý jej zařadí do svého muzea.

tohTomáš Holý