20. března 2017 11:23 Lidovky.cz > Relax > Design

Dům Kotva obsadili punkeři a indiáni. Jak vypadal druhý den módního festivalu?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Mercedes-Benz Prague Fashion Week - Zoltán Toth | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mercedes-Benz Prague Fashion Week - Zoltán Toth | foto: MAFRA

PRAHA Další den módního festivalu MBPFW představil kolekce známých módních tvůrců. Vedle nich prezentovali své práce studenti módního designu, kteří vysloužilým matadorům slušně šlapali na paty.

Pondělní program začal hostinou. Podávaly se řízky a šunkové chlebíčky. Návrhářka Petra Ptáčková, která slaví úspěchy v několika zahraničních buticích, usadila modely a modelky před samotnou přehlídkou ke stolu a nechala je si před návštěvníky dopřávat z plných talířů. Samotná kolekce prezentovala pouhých osm modelů složených z polštářových bund, teplákových kalhot a mikin.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week - Zoltán Toth (designér)
Mercedes-Benz Prague Fashion Week - Zoltán Toth

Ptáčkové sekundoval student Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Jan Černý. Mladý designér předvedl pánskou kolekci čítající 18 modelů. „Inspiroval jsem se televizním seriálem Pustina a celá kolekce je tak o schovávání se za velké kabáty,“ řekl LN Černý, který ve své práci využil barvy, patinu a třpytivé flitry.

Velmi nebojácně (až drze) pojatou kolekci prezentovali modelové „z ulice“ se žvýkačkou v puse. Práce Černého oslovila německého nákupčího Maxmiliana Dörnera, který přijel do Prahy pouze kvůli přehlídce tohoto mladého designéra. „Viděli jsme se již na týdnu módy v Londýně. Padli jsme si do oka, ale vůbec nechci předvídat, zda by část mé kolekce chtěl zakoupit pro svůj berlínský butik,“ řekl LN Černý o potenciálním obchodním kontraktu.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week - Lukáš Knarc

Mercedes-Benz Prague Fashion Week - Lukáš Knarc

Následující přehlídka studentských prací se těšila velkého zájmu přítomných hostů. Své kolekce prezentovali mladí tvůrci ze zlínské univerzity Tomáše Bati a pražského UMPRUM. Kolekce Michaely Hriňové se nesla ve stylu punk, výrazné žluté i červené a placatých plastových lahví s vodou zavěšených na černých kožených řemenech. Na fotbalové hřiště přenesl návštěvníky MBPFW Lukáš Krnáč, který modelkám zamazal lodičky bahnem i travou, oblékl je do krátkých triček s potiskem kočičích hlav a odhalil jim pozadí.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week - Adam Kost

Mercedes-Benz Prague Fashion Week - Adam Kost

Bolivijské wrestlerky v sukních

Největší pozornost však vzbudila kolekce Adama Kosty, jenž se inspiroval symbolikou indiánských ponč a v několika případech se po mole prošly modelky se zakrytými obličeji dlouhými ponči z vlasů a velkých střapatých koulí. „Viděla jsem tu úšklebky, ovšem týden módy nemá přinášet jen aktuální trendy, ale i nové pohledy na svět,“ řekla návrhářka a pedagožka Liběna Rochová před předáním studentské ceny. Přehlídku zdarma a šek v hodnotě 50 tisíc korun nakonec získal Zoltán Tóth, slovenský návrhář a stylista.

Nedělní přehlídkový program byl následován značkou Chatty, která se nechala inspirovat bolivijskou subkulturou Flying Cholitas – ženskými wrestlerkami, které v ringu bojují pěst na pěst v bohatých krajkových sukních a páskových střevících. Designérské duo, Anny Tuškové a Radky Sirkové, nechalo při příležitosti své přehlídky posypat molo pásy hlíny. Modelkám na hlavách nechyběly malé černé buřinky, které jsou pro bolivijské indiánky typické. Vyráběny jsou ručně v novojičínské továrně na klobouky Tonak.

Seznam přehlídek zakončil v neděli výrobce pánské konfekce Blažek, který se MBPFW účastnil vůbec poprvé. Značka svou prezentaci pojala ve stylu zahraničních návrhářů formou see-now-buy-now (teď vidíš, teď nakupuješ). Přítomným tak umožnila objednání modelů z kolekce pro podzim/zima 2017 pomocí aplikace a interaktivního katalogu.

Kalhoty v ponožkách, frakové pásy a šátky místo kravaty - tak lze popsat stěžejní prvky celé kolekce, kterou vytvořila designérka Jana Kuťková. K jednotlivým modelům v tmavě modré, zelené i odstínu bordeaux by však značka měla prodávat i stylistu, který by zákazníkům poradil s doladěním oděvu.

Dnes se na mole ve třetím patře obchodního domu Kotva představí kolekce gruzínské značky Situationist nebo návrhářky Zuzany Kubíčkové. Přehlídkový program MBPFW končí v úterý.

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz