19. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Návštěvníci Fashion Weeku se převlékají po dvou hodinách. V Praze začal festival módy

Mercedes-Benz Prague Fashion Week | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mercedes-Benz Prague Fashion Week | foto: Yan Renelt, MAFRA

Praha V hlavním městě lze nyní potkat zvýšenou koncentraci extravagantně oblečených lidí. Právě se totiž odehrává jarní edice týdne módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week (MBPFW). Jeho návštěvníci jsou ukázkou nejaktuálnějších trendů světové módy – obří péřové bundy, teplákové soupravy a modely tenisek, které byly populární naposledy v 90. letech.

Pokud na vás v okolí obchodního centra Kotva míří fotoaparátem muž s tmavým plnovousem, s velkou pravděpodobností váš portrét obletí sociální sítě Facebook a Instagram. Jedná se totiž o jednoho z nejslavnějších street stylových fotografů světové módy, Adam Katz Sindinga. Do Prahy přijel fotografovat outfity návštěvníků nejsledovanější módní akce roku.

Organizátoři letošního MBPFW, producent akce Václav Dejčmar a kreativní ředitel Lukáš Loskot, zůstali věrni obchodními domu Kotva (na podzim se týden módy uskutečnil v garážích centra) a přehlídky přesunuli do třetího patra, kde se modelky prochází přímo mezi diváky.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week
Mercedes-Benz Prague Fashion Week

První přehlídkový blok zahájil v sobotu slovenský návrhář Miro Sabo, jež má za sebou stáž v ateliéru Rafa Simonse, kreativního ředitele domu Dioru v letech 2012 až 2015. Následovala návrhářka Daniela Pešková. Oba designéry spojoval prvek extrémně dlouhých rukávů a roztřepených lemů. Zatímco Sabo sportovněji laděnou kolekci ozdobil nášivkami superhrdiny Batmana, Pešková byla věrná jednoduchosti a využila především struktury samotného materiálu.

(Ne)chtění blogeři

Kromě celebrit a zahraničních nákupčích nechybí v prvních řadách ani hvězdy českého internetu Teri Blitzen či Annet Charitonová. Právě loni redakce módního časopisu Vogue ostře vystoupila proti účasti blogerů a youtuberů na týdnech módy, neboť z původně obchodní příležitosti vytváří svými extravagantními outfity spíše akci pro VIP osobnosti než čistě byznysovou událost. Kvůli marketingovým strategiím jsou často influenceři (uživatelé sociálních sítích s vysokým počtem fanoušků) usazování do prvních řad, které ještě před několika lety patřily výhradně šéfredaktorům módních magazínů.

Ačkoli se Blitzen účastnila sobotních přehlídek v lehkých šatech a chlupatém kabátu, Charitonová naopak pozornost přítomných fotografů přitahovala červeným overalem Laformela a vysokým účesem. Tuzemští influenceři jsou však již přirozenou součástí českého týdne módy, neboť samotná akce nabyla na své obchodní důležitosti teprve před třemi lety, kdy již tuzemští blogeři a youtubeři byli s módními značkami pevně provázáni.

Sobotní program dále pokračoval značkou Laformela s jejím typickým rukopisem - unisexové mikiny, skládané sukně a výrazné pásky. Československé trio návrhářů se již dvakrát prezentovalo v pařížském showroomu Other/Wise. Jeho majitel, nákupčí Tomi Paull, se letos přijel podívat na pražský týden módy již potřetí.

Laformele v sobotním odpoledni sekundovalo česko-italské duo Alter Era. Ve své práci opět upřednostnilo hru s geometrickými potisky. Od předchozí kolekce, vzdušné a dívčí, je však tato mnohem temnější s prvky vojenských uniforem. V zářijové edici MBPFW byla značka dvou návrhářek nejvíce chválena Doshaburi Yoshimitsou, nákupčím a majitelem butiku v Barceloně. Yoshimitsu se však letos pražského týdne módy neúčastní.

Kolik outfitů máš, tolikrát jsi člověkem

Specifikem návštěvníků letošního MBPFW je dechberoucí frekvence změn oblečení. Pokud vás jeden z návštěvníků zaujal svým khaki vojenským kabátem, o dvě hodiny později ho pravděpodobně potkáte v modrém overalu. Oblečení mezi přehlídkami převlékají novináři, blogeři i samotní nákupčí.

První den přehlídek zakončil slovenský módní dům Nehera, který na přehlídkové molo vyslal kromě mladičkých modelek i zralé ženy. Jednou z nich byla uznávaná stylistka a kadeřnice Martina Matyášová. Nehera je nejúspěšnější módní slovenská značka, o které píše americký časopis Vogue, oblékají ji hollywoodské hvězdy a od září 2015 je její přehlídka i na programu pařížského týdne módy. Původní módní dům z 30. let Jana Nehery vlastnil ve své největší slávě 130 obchodů v Evropě, Africe i USA. V roce 2014 značku vzkřísil podnikatel Ladislav Zdút. Kolekce Nehera vznikají mezi sídly v Bratislavě a Paříži pod vedením návrháře Samuela Drira, který má zkušenosti i z módního domu Hermes.

Na nedělním programu MBPFW je prezentace úspěšných módních matadorů Petry Ptáčkové a značky Chatty, nadějného studenta Jana Černého nebo přehlídková premiéra pánské konfekce Blažek. Přehlídky budou v rámci MBPFW pokračovat až do úterý.

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.