„Zábavní park“ vznikl v anglickém městečku Weston-Super-Mare. Banksy jím reaguje na mimo jiné problém s uprchlíky. Rozhodně však nejde o hezkou podívanou v tradičním slova smyslu. Přesto však nevšední zážitek láká davy. Podle BBC předprodej vstupenek, kde bylo možné koupit lístek za tři libry (necelých devadesát korun), na několik dní spadl. Na web se totiž hlásilo šest milionů lidí, kteří tak strhli server.
Nicméně situace nebyla o moc klidnější ani přímo v parku. Podle zpravodajů se jen o víkendu vytvořila brzy ráno v parku fronta dlouhá čtyři hodiny stání. Největší nedočkavci přichází již pozdě v noci, aby získali místo v parku, který otvírá po 11. hodině.
Co park nabízí? Kromě Banksyho se na atrakcích doslova vyřádilo více než 50 výtvarníků, mezi nimi například i Damien Hirst. Inspirací jsou tradiční atrakce, jen Dismaland je nabízí v ponuré atmosféře a reflektující mezinárodní problémy z posledních let, tedy krom uprchlíků i problémy s koňským masem. Banksy tuto zábavu označil dle svých slov jako „rodinný zábavní park nevhodný pro děti“.
Banksy patří mezi nejvýraznější tváře současného street art. Jeho práce jsou často politicky motivované a reagují i na aktuální světové dění. Netradiční formou upozorňoval například i na válku v Sýrii. Identita Britského výtvarníka je dlouhodobě neznáma. Jeho práce jsou však žádány a ziskuchtiví lidé jsou i ochotni odbourávat kusy zdí s jeho graffiti, které se následně snaží prodat v aukcích.
Zobrazit celou fotogaleriiProhlédněte si pohodlně všechny fotografie |