Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jiří Buček o architektuře, Sialu i vítězné liberecké galerii

Design

  22:45
V úterý večer byly vyhlášeny výsledky Ceny Klubu Za starou Prahu, odborná porota jako nejlepší novostavbu v historickém prostředí vybrala realizaci Jiřího Bučka, Karla Novotného, Petra Čiháka, Jana Dudy, Jany Hlavové a Filipa Horatschkeho v Liberci. Architekti umístili do čtvrti z přelomu 19. a 20. století, která se nese v duchu pozdního historismu a rané secese, minimalistický hranol, původně Městské lázně přeměnili na Depozitář Oblastní galerie.

Oblastní galerie v Liberci foto: Klub Za starou Prahu/ R.Švácha

Odvážná stavba od začátku vyvolává silné emoce, ne všichni občané se ztotožňují s velmi kladným názorem poroty a odborníků. "Češi reagují na moderní architekturu podobně jako většina Evropy, část ji přijímá, část je zdrženlivá, pro zbytek je nepřijatelná. Během své tříleté vídeňské praxe jsem sledoval téměř hysterii v rakouských médiích týkající se přestavby Messepalastu na Museumsquartier. Dnes je tato oblast jedna z turisticky nejnavštěvovanějších oblastí Vídně," vysvětlil Jiří Buček v on-line rozhovoru se čtenáři.

PŘEČTĚTE SI CELÝN ON-LINE ROZHOVOR

Buček je součástí legendární liberecké kanceláře Sial, kterou v roce 1968 založil Karel Hubáček. "Nejsem rozený liberečák, do Liberce jsem přišel po brněnské fakultě právě kvůli Sialu, Hubáčkovi, Suchomelovi, Přikrylovi.. Po éře Stavoprojektu, kdy jsem se s bývalou 02 podílel na řadě soutěží a měl tam řadu kamarádů, po praxi ve Vídni u Holzbauera, mne Sial oslovil s nabídkou partnera firmy," zavzpomínal architekt.

Vítězná liberecká galerie

Vítězná liberecká galerie

Klub Za starou Prahu ocenil jejich minimalistický hranol, současná architektura, která zpříma hledí na své historické sousedy. "To určité napětí mezi historickou substancí a nově vloženým dodává stavbě něco specifického, ale nesmí jít o samoúčelné úpravy. Práce s historickým památkovým domem nás učila pokoře, dokonce jsem se v určitých chvílích přistihl, že uvažuji jako památkář," vysvětlil Buček.

A stavět nové, nebo revitalizovat stávající? "Těžko obecně radit. Líbí se mi v Čechách konverze DOX Ivana Kroupy, Přikrylova galerie v Lounech, Arcidiecézní muzeum studia HŠH, v Evropě určitě londýnská Tate Gallery architektů Herzoga a de Meurona... Bourání schvaluji pouze v případě vzniku vyšší kvality, z toho důvodu jsme v Sialu těžce snášeli demolici Hubáčkova a Masákova obchodního domu Ještěd," uvedl na závěr architekt.

Práci kanceláře SIAL můžete sledovat ZDE, všechny finalisty Ceny Klubu Za starou Prahu si můžete prohlédnout ZDE a on-line rozhovor s Kateřinou Bečkovou, předsedkyní klubu, si můžete přečíst ZDE.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat