Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Jiří Buček o architektuře, Sialu i vítězné liberecké galerii

Oblastní galerie v Liberci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblastní galerie v Liberci | foto: Klub Za starou Prahu/ R.Švácha

V úterý večer byly vyhlášeny výsledky Ceny Klubu Za starou Prahu, odborná porota jako nejlepší novostavbu v historickém prostředí vybrala realizaci Jiřího Bučka, Karla Novotného, Petra Čiháka, Jana Dudy, Jany Hlavové a Filipa Horatschkeho v Liberci. Architekti umístili do čtvrti z přelomu 19. a 20. století, která se nese v duchu pozdního historismu a rané secese, minimalistický hranol, původně Městské lázně přeměnili na Depozitář Oblastní galerie.

Odvážná stavba od začátku vyvolává silné emoce, ne všichni občané se ztotožňují s velmi kladným názorem poroty a odborníků. "Češi reagují na moderní architekturu podobně jako většina Evropy, část ji přijímá, část je zdrženlivá, pro zbytek je nepřijatelná. Během své tříleté vídeňské praxe jsem sledoval téměř hysterii v rakouských médiích týkající se přestavby Messepalastu na Museumsquartier. Dnes je tato oblast jedna z turisticky nejnavštěvovanějších oblastí Vídně," vysvětlil Jiří Buček v on-line rozhovoru se čtenáři.

PŘEČTĚTE SI CELÝN ON-LINE ROZHOVOR

Buček je součástí legendární liberecké kanceláře Sial, kterou v roce 1968 založil Karel Hubáček. "Nejsem rozený liberečák, do Liberce jsem přišel po brněnské fakultě právě kvůli Sialu, Hubáčkovi, Suchomelovi, Přikrylovi.. Po éře Stavoprojektu, kdy jsem se s bývalou 02 podílel na řadě soutěží a měl tam řadu kamarádů, po praxi ve Vídni u Holzbauera, mne Sial oslovil s nabídkou partnera firmy," zavzpomínal architekt.

Vítězná liberecká galerie

Vítězná liberecká galerie

Klub Za starou Prahu ocenil jejich minimalistický hranol, současná architektura, která zpříma hledí na své historické sousedy. "To určité napětí mezi historickou substancí a nově vloženým dodává stavbě něco specifického, ale nesmí jít o samoúčelné úpravy. Práce s historickým památkovým domem nás učila pokoře, dokonce jsem se v určitých chvílích přistihl, že uvažuji jako památkář," vysvětlil Buček.

A stavět nové, nebo revitalizovat stávající? "Těžko obecně radit. Líbí se mi v Čechách konverze DOX Ivana Kroupy, Přikrylova galerie v Lounech, Arcidiecézní muzeum studia HŠH, v Evropě určitě londýnská Tate Gallery architektů Herzoga a de Meurona... Bourání schvaluji pouze v případě vzniku vyšší kvality, z toho důvodu jsme v Sialu těžce snášeli demolici Hubáčkova a Masákova obchodního domu Ještěd," uvedl na závěr architekt.

Práci kanceláře SIAL můžete sledovat ZDE, všechny finalisty Ceny Klubu Za starou Prahu si můžete prohlédnout ZDE a on-line rozhovor s Kateřinou Bečkovou, předsedkyní klubu, si můžete přečíst ZDE.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.