Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jiří Pelcl nabízí pohled do zákulisí designu. Jak vzniká a kam míří?

Design

  7:00
Designér a pedagog Jiří Pelcl dnes představuje další ze svých povedených počinů. Tentokrát nejde o nábytek ani o sklo, ale o publikaci. A jestli se zajímáte o design i z jiného, než jen estetického hlediska, neměla by kniha Design: Od myšlenky k realizaci chybět ve vaší knihovně.

O grafickou stránku se postaral Štěpán Malovec foto: VŠUP

Dvojjazyčná česko-anglická publikace se vymyká knihám o designu, na které je většina Čechů zvyklá. Kromě hezkých obrázků a neotřelých nápadů totiž nabízí odborný pohled do "zákulisí" designu, připomíná kde a za jakých podmínek se tento obor zrodil a proč se dnes těší takové popularitě. Zároveň se však nemusíte děsit stostránkových filosofických pojednání.

Kratší čtení

Pokud jsou vaším šálkem čaje spíše magazíny a časopisy, před koncem roku 2012 vyšlo několik tiskovin, které by vás neměly minout. Skupina OKOLO představila svůj další magazín, tentokrát nás zavádí do italské Ligurie a představuje nejen domov Fulvia Ferrariho. Už aby bylo léto. Ze stejné dílny je i třetí vydání Pedal Project Magu, dozvíte se v něm třeba jak si na koleni vytvořit blatník, potěší příjemný rozhovor s Deaf Messangerem a vynikající je umělecká příloha na téma Drive it like you stole it, která nabízí neobvyklá, hravá a chytrá designo/urbanistická řešení třeba od studií deFORM nebo Edit!. A do třetice je tu osmé vydání časopisu Komfort s podtitulkem Bez fantazie a jeho vydatná obrazová část tentokrát s díly nejen českých umělců a designérů. Textová část se zabývá třeba fenoménem Trend Listu nebo fotbalovými chuligány.

Do tématu vás skvěle zasvětí úvodní esej britského profesora a celosvětově respektovaného teoretika Jonathana Woodhama. Proč je současný design střední a východní Evropy pro většinu světových kritiků neviditelný? Jak je to se státem financovanými institucemi pro propagaci designu? A stojí budoucnost tohoto oboru na emocích? Woodham nabízí možné odpovědi, konec však nechává příjemně otevřený důležitou větou Alberta Alessiho: Kdo si může osobovat právo na rozhodování o tom, jak by měla být napsána báseň nebo složena píseň?

Následuje 6 tematických kapitol (Produkty, Nábytek, Sklo, Porcelán, Svítidla, Technika), které ze středo- a východoevropského designu představují jak zavedená jména, tak právě vycházející hvězdy. Každá kapitola má svého kurátora, který vybral 7 zásadních realizací, jejichž autoři pak popsali samotný proces tvorby od prvního náčrtu po prezentaci na veletrzích. Celkově se v knize takto představuje 40 designérů, Českou republiku zastupuje například Jan Čtvrtník, Zbyněk Krulich nebo Maxim Velčovský. Příjemný je také záběr knihy, čtenář může porovnat proces tvorby vázy i nemocničního lůžka, pomocí nejnovějších technologií i starých postupů.

Ukázka z kapioly Nábytek
Ukázka z kapioly Nábytek

Ukázka z kapitoly Nábytek

Exkurzi do světa designu uzavírá kapitola věnovaná digitálním technologiím a jejich dopadu na výzkum designu a vývoj výrobků, abeceda materiálů a seznam škol a muzeí se sbírkami designu (,který připravila kreativní konzultantka Espritu LN Tereza Kozlová). Grafickou podobu knihy má na svědomí Štěpán Malovec.

Pokud vás baví obrázkové knihy typu Taschen, design střední a východní Evropy a zároveň se rádi dozvíte něco nového, publikace Jiřího Pelcla Design: Od myšlenky k realizaci by neměla chybět ve vaší knihovně.

ARCHITEKTURA A MÓDA

Každý nemusí být fanouškem designu. Ke konci roku vyšly dvě zlomové knihy, které by mohly potěšit i příznivce architektury či módy. Více už Adam Gebrian a Veronika Ruppert. ------------------------------------------------------------------------------------------- JÁN STEMPEL: 99 DOMŮ pohledem Adama Gebriana "Architekt Ján Stempel představoval v 90. letech písmeno S ve velmi úspěšném architektonickém atelieru ADNS. Před téměř deseti lety z něj odešel a začal se věnovat návrhům a realizacím domů drobnějších měřítek. Především individuálnímu rodinnému bydlení. Koncem roku 2006 u nakladatelství Prostor vydal knihu s názvem 77 domů (z let 1989-2006), která je dnes zcela rozebrána. Na konci loňského roku tak přibyl její následovník, tentokrát u nakladatelství Kant - 99 domů. Je příjemné vidět, že je domů více a vznikly v kratším období. Názvy knih tak nepřímo ukazují, že se kvalita vkusu u českých stavebníků zvyšuje. Nijak exponenciálně, ale přeci jen. Kniha je určena každému, kdo uvažuje o stavbě vlastního rodinného domu sobě na míru, tedy podle návrhu architekta. Kromě krásných ukázek realizací, které jsou srozumitelně podány (viz např. jednotná grafika výkresů, se kterou si dal autor velkou práci) obsahuje i výborné úvodní texty. O spolupráci s architektem, o právních, technických a konstrukčních aspektech stavby. Kromě autora svými texty přispěli opravdu renomovaní odborníci: Jiří Mráz, Jiří Plos, Jan Tesař a Jan Žemlička. Považuji za důležité zdůraznit, že kniha v naprosté většině neobsahuje exkluzivní realizace za horentní sumy, ale spíše obyčejné, normální domy. V tom nejlepším slova smyslu." JANA MÁCHALOVÁ: BUDIŽ MÓDA pohledem Veroniky Ruppert "Necelé dva měsíce po vydání knihy „Budiž móda“ je jisté, že bude potřeba dotisk. Novinka od historičky módy Jany Máchalové je totiž stejně jako její předchozí publikace velmi čtivá a zároveň vysoce odborná. S lehkostí a nadhledem prochází historií módy, kterou skvěle doplňuje o sociokulturní souvislosti a přesahy. Knihu přitom se zájmem přečte laik, i odborník, protože není jen encyklopedií módních období, návrhářů a tendencí. Je setkáním s osobností, která má vlastní názor, založený na hlubokém přehledu o módě a umění. Jana Máchalová je vzdělaná teoretička, která je zároveň dlouhodobě aktivně přítomná ve světě mezinárodní vysoké módy. Cestuje, navštěvuje renomované Fashion Weeky a velké výstavy věnované tématu módy a jejích přesahů, od fotografie, přes architekturu až po výtvarné umění. Není náhodou, že její nová kniha je pojmenovaná Budiž móda, podobně jako známá série litografií Maxe Ernsta. Stejně jako tento průkopník Dada a Surrealismu totiž o módě přemýšlí jako o pokračování umění, o komplexním médiu, které zrcadlí myšlenky a touhy své doby."