130 let

Nová kolekce kabelek Louis Vuitton Capucines, které pozměnili mladí umělci. Projektu Artycapucines se zúčastnilo více umělců. Na fotografie kabelka od Tschabalala Selfa | foto: Paul Wetherell

Kabelka jako plátno aneb Když se Louis Vuttion spojí s umělci

Design
  •   6:35
Francouzská značka Louis Vuitton je mimo jiné známá i spolupracemi s nejrůznějšími umělci. Za všechny stojí zmínit třeba Jeffa Koonse. Koncem června přišla do butiků limitovaná kolekce 300 kabelek Capucines, které v rámci projektu Artycapucines ozdobilo šest mladých umělců.

Alex Israel

Zásadním tématem umělce, který se narodil v roce 1982, je město Los Angeles, kde žije a tvoří. Jeho kabelka Capucines vyniká výraznými barvami, podobnými jako pod ostrým kalifornským sluncem. V jejím centru je zachycen jeden ze symbolů plážového života – mořská vlna, tak potřebná pro surfaře. Z okrajů v horní části kabelky se navíc vysouvají dvě části ze speciálního modrého plexiskla, které připomínají dvě žraločí ploutve dávající signál všem v moři, že se blíží skutečný dravec. Obě plexisklové polotransparentní části lze vysunout, protože mají ještě další funkci, důležitou pro každou ženu: jedna skrývá zrcátko, druhá kartáč.

Nová kolekce kabelek Louis Vuitton Capucines, které pozměnili mladí umělci....
Nová kolekce kabelek Louis Vuitton Capucines, které pozměnili mladí umělci....

Losangeleský umělec, narozený v roce 1977 v Bostonu, je inspirován tvorbou Henriho Matisse a Davida Hockneyho. Často využívá jako podklad pro svá díla velké vázy. Ačkoliv jeho tvorba hýří barvami, kabelka Capucines je černobílá. Barvu jí dodává pouze přívěsek ve tvaru žirafy. Kožené tělo kabelky je potištěno abstraktním motivem, jenž tvoří jakýsi prales, složený z částí rostlin a listů. I když zdálky kabelka působí pouze černě a bíle, ve skutečnosti Jonas Wood použil 13 odstínů šedé, které odkazují ke 13 barvám, jež ve své volné tvorbě používá. Aby vzor na kabelce dostal patřičnou hloubku, je na ní vyšito 200 000 stehů.

Nicholas Hlobo

Umělec, narozený v roce 1975 v Kapském Městě a žijící v Johannesburgu, ve svých dvou i třírozměrných objektech zachycuje realitu Jihoafrické republiky po pádu apartheidu v roce 1994. Pro svou kabelku, které dominují barvy černá a modrá, se inspiroval motivem květiny z ikonického vzoru LV Monogram. Umělec květinu z modré kůže aplikoval přímo na kabelku, a tak bylo na uměleckých mistrech francouzského domu, aby ji správně reprodukovali. Výsledek působí nedokonalým dojmem, byť se za ním skrývá na 40 hodin práce.

Sam Falls

Pro svá velkoformátová díla využívá umělec narozený v roce 1984 v San Diegu a žijící v Los Angeles nejrůznější přírodniny, které pak z pláten s abstraktními krajinami odstraňuje. Stejně přistoupil i k práci na kabelce Capucines. V původním sídle rodiny Louis Vuitton v Asniéres, kde se dnes nacházejí umělecké ateliéry značky, sesbíral květiny a listy, které slouží jako základ umělcovy techniky. Kvůli ní také na kabelku nevyužil kůži, ale plátno, s nímž mají mistři v Louis Vuitton velké zkušenosti – přesto potřebovali na 150 pokusů, aby výsledek splňoval umělcovu vizi. Aby byla iluze přírodní kabelky dokonalá, rostlinné motivy jsou na kabelku také vyšity a na logo a kroužky ucha byla použita perleť.

Nová kolekce kabelek Louis Vuitton Capucines, které pozměnili mladí umělci. Projektu Artycapucines se zúčastnilo více umělců. Na fotografie kabelka od Urse Fischera

Tschabalala Self

Americká umělkyně do centra svého díla zasadila černošskou ženu, její tělo, skrze nějž upozorňuje na rasové, kulturní a genderové stereotypy. Narodila se v roce 1990 v Harlemu a dnes žije v Connecticutu. Pro svou kabelku Capucines zvolila techniku patchworku a vrstvení, které používá i ve svém díle. Začala u dekonstrukce slavného vzoru Monogram a z jednotlivých jeho součástí postavila vzor nový. Na něj použila na 19 druhů kůže, z nichž většina je recyklována z ateliérů Louis Vuitton. Dekor kabelky tvoří 200 nejrůznějších kožených částí. Výsledkem je nedokonalost, která přímo kontrastuje s precizností kabelky Capucines.

Urs Fischer

Švýcarský sochař (1973) dnes žije v New Yorku a proslavilo ho použití netradičních materiálů pro své objekty, jako je například švýcarská chata vytvořená z chleba a dřeva nebo sochy lidí v životní velikosti z vosku, jež slouží zároveň jako obrovská svíce. Jeho kabelka Capucines je vytvořena z bílé kůže symbolizující bílé plátno. To si každý může dozdobit sám, pomocí šesti hyperrealistických přívěsků ve tvaru banánu, jahody, jablka, houby, vejce a mrkve. Přívěsky, vyrobené ze silikonu, jsou zavěšeny na jemném pozlaceném řetízku a symbolizují přírodu i každodenní život. Připevnit je lze buď na spodní část kabelky nebo na její ucho.

Autor: Eva Hlinovská