Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kalendář jarních prací na zahradě

  11:53
Když přijde obleva a slunce se rozhodne se zimou skoncovat, nevíme, co dělat dřív. Abyste se v jarních zahradních pracích neztratili, přinášíme vám řadu tipů, které by se mohly na začátku letošního jara hodit.

Narcis. | foto: David PortLidové noviny

BŘEZEN

Užitková zahrada
Koncem měsíce vyčistíme trsy jahodníků od loňského listí a nečistot, záhon okopeme a zalijeme. Trsy, které nemají zelený střed, odstraníme.
 
Dále vysadíme meruňky a broskvoně, hrozí-li ještě silnější mrazy, přihrneme místo výsadby kompostem nebo slámou, aby kořenová soustava nepromrznula. Ihned po výsadbě je třeba provést základní výchovný řez koruny.

Líska spolehlivě plodí i bez ošetření, jednou za čas je ale třeba se zbavit staršího dřeva, protože plody se vytvářejí pouze na mladých výhonech. Teplejší počasí probouzí živočišné škůdce ovocných stromů. Na počátku rašení proto postřikujeme nejlépe kombinovanými prostředky proti obalečům, štítenkám, mšicím, květopasu a jiným škůdcům. Pokud chceme vysít mrkev, ředkvičky, ředkev, černý kořen a jinou kořenovou zeleninu, je třeba zrýt záhony dostatečně hluboko. Jinak se kořenové části nevyvíjejí správně, mohou být rozvětvené a malé.

Okrasná zahrada
Březen je měsíc výsadeb. Vysazujeme hlavně balové a prostokořenné dřeviny, růže a rostliny pro živé ploty. Dřeviny v kontejnerech se vysazují po celý rok. Vyséváme i hledíky, čínské astry, nevadlec, gazánie, tabák, ostálky, aksamitníky aj.

Za příznivého počasí a pokud už nehrozí větší mrazy můžeme odhrnout nakopčené růže, s řezem však raději ještě počkáme.

DUBEN

Užitková zahrada
Zejména mezi dětmi je oblíbenou pochoutkou ze zahrady hrášek. Začátkem dubna vyséváme přímo na stanoviště do hloubky asi 5 cm. Pokud se nechcete trápit vylupováním semen, vysejte hrách cukrový – jeho lusky se konzumují celé.

Před rozkvětem jabloní ošetříme stromy postřikem proti houbovým chorobám. Ostružiník vysazujeme do dobře vyhnojené půdy. Angrešt ošetříme proti americkému padlí.

Nechceme-li kupovat sadbu zeleniny, založíme v dubnu výsevný záhon. Vyséváme rané odrůdy kedluben, květáku, růžičkovou Kapustu, zelí, hlávkový salát, ledový salát, pórek. Proti nočnímu chladu můžeme záhon zakrýt netkanou textilií. Vzrostlé sazenice rozsazujeme v květnu po „zmrzlých“. Za mírného počasí můžeme vysít okurky přímo na záhon, v klimaticky méně příznivých podmínkách si raději předpěstujeme sadbu za oknem nebo ve skleníku.

Na venkovní stanoviště vyséváme mrkev a ředkvičku, červenou řepu, ředkev, koncem měsíce také cukrovou kukuřici, fazole a rajčata.

V druhé polovině dubna vysadíme rané brambory. Několik dnů před výsadbou půdu mělce zryjeme nebo zkypříme a přidáme kompostovou zeminu nebo zetlelý hnůj.

Okrasná zahrada
Duben je ideální měsíc pro výsev trávy – půda je ještě vlhká, častější srážky brání přeschnutí semene a teplejší počasí podporuje klíčivost. Před výsevem je důležité zbavit se plevelů (nejlépe mechanicky, na větší ploše i totálními herbicidy), půdu poté dostatečně prokypřit a semeno zapravit mělce do půdy.
 
Velkokvěté růže seřízneme na dvě až čtyři očka, mnohokvěté na pět až osm oček. Odumřelé nebo nevhodně rostoucí výhony seřízneme až u země, namrzlé až do zdravého dřeva. Přerostlé popínavé růže můžeme zmladit hlubokým řezem, jinak zakrátíme pouze vrcholové výhony.

KVĚTEN

Užitková zahrada
Kvetoucí jahodník nesnáší zimní mrazíky. Rozkvete-li příliš časně, chráníme rostliny na noc fóliovým tunelem nebo netkanou textilií.

Z předpěstované nebo zakoupené sadby vysazujeme rajčata a papriky. V prvních týdnech kolem záhonu mějte „ohradu“ z netkané textilie, která chrání před chladnými větry a pozdními mrazíky.

Začátkem měsíce můžeme ještě vysít okurky. Teplota půdy při výsevu by neměla klesnout pod 10 stupňů Celsia, jinak semeno hnije.

Pokud trvá chladnější počasí, počkáme s výsadbou kořenové zeleniny, zejména celeru, na teplejší období koncem května, jinak by rostliny vybíhaly do květu.
 
Po odkvětu ovocných stromů provedeme postřik proti škůdcům a chorobám, zejména pilatkám, merám, mšicím, padlí či strupovitosti.

Přímo na stanoviště vyséváme letní ředkvičky, ředkev, špenát, celer, brokolici, mangold a cukrovou kukuřici. Vysazujeme hlávkový salát, kedluben, pórek, červenou řepu a růžičkovou kapustu.

Okrasná zahrada
Poslední mrazíky kolem 15. května znamenají začátek výsadby všech předpěstovaných letniček. Kvetení rododendronů podpoříme přidáním speciálního hnojiva, nejlépe v zálivce. Půdu v okolí neokopáváme. Případný plevel vytrháme a nasteleme rašelinou nebo kompostem. Do poloviny května vysadíme hlízy jiřinek a mečíků, koncem měsíce dosny.

Zakrslé druhy borovic lze snadno tvarovat zaštípnutím měkkých výhonů. Čím hlouběji zaštípneme, tím kratší výhon naroste. Podpoříme tak zároveň zahuštění koruny.

Více rad o zahradě najdete v knize Zahradnický kalendář 2008 (www.zahradnickykalendar. cz)


DUBEN:

výsev hrášku
Zejména mezi dětmi je oblíbenou pochoutkou ze zahrady hrášek. Začátkem dubna vyséváme přímo na stanoviště do hloubky asi 5 cm. Pokud se nechcete trápit vylupováním semen, vysejte hrách cukrový – jeho lusky se konzumují celé.

sekání trávy
Posekanou trávu po prvním sekání můžeme využít pro zakrytí půdy kolem čerstvě vysazených růží, trvalek a okrasných dřevin. Trávník kromě sekání ale nezapomeneme také přihnojit. Provzdušnění trávníku je zárukou dostatečného přísunu kyslíku a živin ke kořenům.

BŘEZEN:

prořezávání stromů

Pokud potřebujeme zbrzdit růst bujně rostoucích ovocných stromů, provedeme řez těsně před rozkvětem.

přepichování rostlin
Z hustých výsevů vyjmeme po jedné rostlince a vysadíme ji samostatně – buď do větší bedničky nebo do sadbovačů. Některé druhy vysazujeme v trsech, např. lobelky nebo sanvitálie.

KVĚTEN:

vyséváme
Přímo na stanoviště vyséváme v květnu letní ředkvičky, ředkev, špenát, celer, brokolici, mangold a cukrovou kukuřici. Vysazujeme hlávkový salát, kedluben, pórek, červenou řepu a růžičkovou kapustu.

Autor:
Témata: zahrada, půda, Záhon