Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Kaplického blob stojí. V Brně jako zastávka

Oko nad Brnem: Zmenšenina návrhu Národní knihovny slouží jako autobusová zastávka.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oko nad Brnem: Zmenšenina návrhu Národní knihovny slouží jako autobusová zastávka. | foto: ČTK

Chobotnice zesnulého architekta Jana Kaplického nakonec stojí. Nikoli však v Praze na Letné, ale na Brněnské Lesné. Město zmenšeninu návrhu Národní knihovny chce využívat jako autobusovou zastávku. S nápadem přišel student práv Martin Felgr.

Slavnostnímu odhalení čtyři metry vysokého blobu v barvě šampaňského přehlížely na zastávce Loosova v Lesné desítky místních občanů. Mnoha z nich se projekt líbil.

Lidé ale zároveň vyjádřili obavy, že vandalové brzy originální zastávku zničí. "Dávám tomu dva dny, maximálně týden, než to počárají," uvedla skepticky pětašedesátiletá důchodkyně Jana.

Oko nad Brnem: Zmenšenina návrhu Národní knihovny slouží jako autobusová zastávka.Podle mediální zástupkyně invetora Magdaleny Dobruské je sklolaminátová "chobotnice" chráněná proti graffiti speciálním nátěrem. Instalace má půdorys sedm krát sedm metrů, zespoda je chráněna sklocementovým soklem, jenž zároveň slouží jako lavička pro cestující.

Slavnostního otevření se měla účastnit i žena zemřelého architekta Eliška Kaplicky a jeho přítelkyně architektka Eva Jiřičná, ani jedna z nich kvůli pracovnímu vytížení nedorazila.

Oko nad Brnem: Zmenšenina návrhu Národní knihovny slouží jako autobusová zastávka.

Objekt nechala vyrobit firma Pepsi v rámci kampaně Pepsi Refresh Your World. Firma neupřesnila cenu instalace, uvedla jen, že celá kampaň přišla řádově na desítky milionů korun. Městská část Brno-sever zastávku dostala darem.

Nová budova Národní knihovny vystavěná podle Kaplického návrhu měla vzniknout na Letné v Praze. V roce 2008 však vláda rozhodla, že knihovna kvůli nedořešeným pozemkovým vztahům a financování postavena nebude.

Oko nad Brnem: Zmenšenina návrhu Národní knihovny slouží jako autobusová zastávka.

Evropská komise navíc vydala stanovisko, že soutěž byla v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.