Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
19. června 2019 5:27 Lidovky.cz > Relax > Design

Karátové duše. Výstava v Brně představuje zlatnické nástroje i současné podobu autorského šperku

Daniela Komatović - prsten z kolekce Vertex | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniela Komatović - prsten z kolekce Vertex | foto: Archiv Daniely Komatović

Minimalistické, velkolepé a složité, ale i hravé a konzervativní. Takové jsou šperky, které přivezli do Technického muzea v Brně šperkaři z Česka, Slovenska, ale i Itálie a Číny.

Výstava, kterou uspořádalo Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Cechem zlatníků a klenotníků Slovenska, představuje důmyslné zlatnické nástroje a nářadí i klasické zlatnické techniky a materiály užívané tisíce let. A to nejen kovy, ale i drahé kameny. Včetně českého granátu, jehož prezentace vznikla v kooperaci s turnovským družstvem umělecké výroby Granát. 

Drahé kameny a pravé perly jsou hlavním prvkem v kolekcích
Ľubomír Déči, prsten Babylon, zlato a rubín

I do detailů jeho těžby a zpracování v Podkrkonoší nahlédne návštěvník výstavy. Praktické ukázky a setkání s opravdovými zlatníky pak zažijí účastníci Brněnské muzejní noci 18. května přímo ve výstavě. Kromě historických zlatnických a šperkařských postupů, například pro velkomoravské období charakteristické granulace, muzejní konzervátoři poodhalí tajemství moderních metod péče o vzácné artefakty.

Práce Adély Schicker

Rozmanitost desítek prstenů, náramků, náhrdelníků a autorských objektů doplňují autoři výstavy instalací, která nabízí pohled do „dílny“ zlatníka. Na části výstavy participoval Jiří Drlík, mistr zlatnický z Brna a osobnost českého i světového šperkařství, kterému muzeum tímto způsobem také vzdává hold a díky za možnost užší a dlouhodobější spolupráce.

Každý z designérů přistupuje k estetickému a řemeslnému ztvárnění svého díla vlastním stylem. Rozmanitost prstenů, náramků, náhrdelníků i autorských šperků-objektů je obrovská.

Na výstavě se představují designéři světové úrovně, za zmínku stojí práce šperkařek Daniely Komatović, která získala jako jediná Česka zlaté ocenění v prestižní designérské soutěži v Miláně za svou kolekci zlatých šperků, Adély Schicker, která je známá především pro konceptuální přístup a hravost. Její specialitou je, že nechává vyniknout surovost kovového materiálu a následně jej doplňuje drahými kameny a Hany Kašičkové, slovenské šperkařky, která se soustředí na šperky na zakázku. 

Drahé kameny a pravé perly jsou hlavním prvkem v kolekcích

Drahé kameny a pravé perly jsou hlavním prvkem v kolekcích

„Cílem výstavy je představit také tu část muzejní práce, která se zaměřuje na dlouhodobé uchování a restaurování vzácných sbírkových předmětů. Bez znalosti původních výrobních postupů a uměleckořemeslných technik není možné kvalitní restaurování žádného artefaktu, přitom tyto znalosti se dnes vytrácejí a mnohé z nich jsou již zcela zapomenuty nebo si je mistři vzali jako své tajemství do hrobu. Jejich rekonstrukcí a zachováním pro budoucí generace se zabývá i Metodické centrum konzervace při našem muzeu, které stálo i u zrodu výstavy a spolupráce se slovenským cechem, říká garantka výstavy Pavla Stöhrová. 

Minimalistické, velkolepé a složité, ale i hravé a konzervativní. Takové jsou...
Lidovky.cz
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.