Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když děláte, co vás baví, dokážete cokoli, říkají zakladatelé Dolleru

Design

  6:18
Nedatovaný diář, který se stal hitem mezi mladými lidmi. Jiří Doležal a Jan Emler stvořili Doller podle svých slov především proto, že si chtěli zorganizovat čas. „Když kamarádi zjistili, že děláme něco spolu, smáli se nám, protože Honzu měli za flákače. Ten opakoval asi 15 předmětů za bakaláře. O to víc se ptali, co vytváříme, začali nám to komentovat a vypadalo to, že Doller asi nebude jen pro nás. A tak jsme začali hledat tiskárnu, která ho vyrobí,“ říká v rozhovoru Jiří Doležal.

Jiří Doležal a Jan Emler foto: Doller

Lidovky.cz: Váš motivační diář se s 45 000 prodanými kusy dá považovat za bestseller. Čím se liší od klasických diářů?
Emler: První, čeho si všimnete, že je nedatovaný. Takže můžete začít kdykoliv, klidně v polovině roku a pořád máš celý rok máš před sebou. Nepřijdete tak o žádné měsíce a navíc nemusíte čekat až do začátku nového roku. Největší rozdíl je v tom, že náš diář umožňuje dlouhodobé plánovaní, které je provázáno s tím operativním. Člověk má tak pod kontrolou ty běžné denní aktivity, které mu pomáhají si plnit cíle a sny.

Doležal: Chceme, abychom více přemýšleli nad tím, co děláme a hlavně proč to děláme. Abychom na konci roku nezjistili, že uběhl další rok a nic nového se nestalo. K tomu pomáhá i shrnutí měsíce, které slouží jako osobní sebereflexe, což komplexně z Dolleru dělá i takovou osobní kroniku, nejen diář. Navíc je hodně univerzální, takže každý kus ožívá až s uživatelem.

Doller

Lidovky.cz: Doller je zkratkou vašich jmen...Jak jste se potkali?
Emler: My jsme zlínská náplava, potkali jsme se při studiu v 1. ročníku na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně na volejbale.

Doležal: A to jsme půl roku nevěděli ani, jak se jmenujeme. Já jsem měl Honzu v telefonu uloženého jako “Máchal” a on mě jako “Volejbal”. Potkávali jsme se spíš po barech než ve škole, protože každý studoval něco jiného. To je teď naší výhodou při práci.

Honza Emler

Pocází původně z Mladé Boleslavi, který po studiích zakotvil v industriálním Zlíně. Vždy měl hodně plánů, táhlo ho to k focení, designu, sportu, podnikání a hledání informací vlastní cestou. Život vidí jako cestu k realizaci svých snů. Spolutvůrce motivačního diáře Doller, který nyní pomáhá desetitisícům lidí a jejichž crowdfundingová kampaň byla jednou z nejúspěšnějších v České republice.

Lidovky.cz: Původně měl tedy pomoci zorganizovat váš život. Jak se z nápadu stane realita?
Emler: Celé to trvalo asi necelé čtyři měsíce. Nejdřív jsme řešili, co od budoucího Dolleru chceme, co bude obsahovat za prvky a jak budou rozložené.

Doležal: Než jsme vytvořili první grafiku, Honza se musel naučit s Illustratorem, ve kterém ji pak zpracovával. Když kamarádi zjistili, že děláme něco spolu, smáli se nám, protože Honzu měli za flákače. Ten opakoval asi 15 předmětů za bakaláře. O to víc se ptali, co vytváříme, začali nám to komentovat a vypadalo to, že Doller asi nebude jen pro nás. A tak jsme začali hledat tiskárnu, která ho vyrobí.

Emler: A tam po nás chtěli skoro 250 000 korun! Vyškrábali jsme prasátka a dali dohromady stěží 60 tisíc. Vytvořili jsme proto kampaň na Startovači, pro kterou nám studenti z Univerzity Tomáše Bati natočili prezentační video a požádali jsme lidi, jestli by nám nějakou korunku nepřispěli. Nakonec nám přispělo strašně moc lidí a my jsme vybrali 3x víc peněz než jsme původně chtěli, něco přes půl milionu. A tak jsme mohli Doller začít vyrábět. Ale bez kamarádů, kteří nám pomáhali a spousty probdělých nocí by to nedopadlo. Celkem jsme si mákli, ale stálo a pořád to stojí za to!

Doležal: Když si vzpomenu v jakém “punku” jsme to celé tvořili, doteď se divím, že jsme byli ten rok 4. nejúspěšnější kampaní za rok 2015.

Lidovky.cz: Žijete a podnikáte ve Zlíne, kde i vyrábíte samotný diář. Proč právě Zlín?
Emler: Jirka tu ještě donedávna studoval doktorské studium, máme tu tiskárnu, ale hlavně je to město, ke kterému máme blízký vztah. Prožili jsme tu 5 let na univerzitě a poznali tu skvělé lidi. Do Zlína se musí člověk podívat, aby pochopil. Pro mě má hlavně úžasného ducha, kterého ovlivnili Baťové a nyní ho utváří především studenti a mladí lidé, kteří jsou aktivní a kreativní, což nás tady baví asi nejvíc. Když za námi přijedou kamarádi poprvé, tak bývají hodně mile překvapení a většinou se sem za námi velmi rádi vrací a přestávají Moravě říkat Asie.

Lidovky.cz: Co bych si ve Zlíně neměla nechat ujít? Proč bych ho měla navštívit?
Doležal: Asi bych začal pro nasátí atmosféry a hlubší pochopení Zlína navštívením muzea 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Pak určitě nesmíte minout industriální Svit, na který je nejlepší výhled z 21. budovy, tehdejší 2. nejvyšší budovy Evropy.

Emler: Pak se stavte vedle na kafe do příjemné kavárny Továrna. Kdybyste se chtěli zdržet delší dobu, určitě stojí za to navštívit Městské divadlo nebo Pavlem Martínkem zrekonstruované divadlo Malá Scéna. Pokud jsi náročnější, tak se můžeš těšit na Zlínskou USE-IT mapu, která se připravuje na spuštění na začátek příštího roku.

Jiří Doležal

Doktorand oboru Finance na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, ale nyní se naplno věnuje hlavně Dolleru. Ve škole měl spoustu aktivit, působil v akademickém senátu, účastnil se řady studentských i vědeckých soutěží, stáží u nás i v zahraničí a právě to mu umožnilo si uvědomit, jak důležité je umět si zorganizovat čas a mít jasnou vizi. Věří, že každý z nás si může plnit své sny a pomoci tak změnit svět k lepšímu.

Lidovky.cz: Jaké zajímavé akce se ve Zlíně budou budou konat, které bychom si neměli nechat ujít?

Doležal: Určitě si nenech ujít Zlín Design Week, známý Zlín Film Festival, a ujetý BusFest, ale za zmínku taky stojí Fashion Point nebo fashion show Dotek. Ale těch se dočkáme až příští rok, teď tu na nic extra zajímavého nenarazíš.

Lidovky.cz: Kdybyste měli vyjmenovat mladé a úspěšné talenty, které pochází ze Zlína, a o kterých ještě uslyšíme, koho byste jmenovali?
Emler: Nejvíc se teď asi skloňuje jméno Jana Černého na poli módy, o kterém rozhodně ještě uslyšíme. Ale taky Aleš Lohl z Playbagu, od kterého máme doma už pár batohů a jiných super produktů. Z těch nejmladších je to určitě Vašek Staněk z Vasky, který má ve svých 18 letech velké ambice.

Vaškovy boty. V 18 letech si splnil sen a založil vlastní firmu

Doležal: Napadá mě ještě Michal Jakubec, který se snaží tvořit kreativní prostředí pro studenty a k tomu vede svojí značku Modest Apparel až do Barcelony. A Roman Šafář z Owl longboards, který dělá skvělé ručně vyráběné longboardy, ale určitě by se dalo pokračovat. Zlín je místem, kde je spousta šikovných lidí, kteří mají slibnou budoucnost před sebou.

Lidovky.cz: Na čem nyní pracujete? Můžeme se krom diáře těšit i na další produkty?
Doležal: Teď jsme dofinišovali další barevnou verzi Dolleru, kterou jsme si nadělili k 2. narozeninám. Trochu jsme se s ní prali, protože jsme nezvolili standardní cestu, ale nechali jsme si namíchat svou vlastní barvu koženky místo toho, abychom si vybrali z klasického vzorníku.

Špinavá práce s lakem a byznys. Návrhář Černý mezi Zlínem a světovými nákupčími

Emler: Po klasické černé jsme chtěli něco úplně jiného. Vyhrála růžová, jenomže jsme netušili, že nabarvení gumičky, stužky a další komponentů bude takový problém. Takže už od února jsme bojovali s dodavateli, kteří nedokázali trefit barevnost koženky a ostatních komponent. Několikrát jsme nabarvené vzorky museli vracet. Ale nakonec nám se vším pomohli a ta růžová vypadá opravdu skvěle, což si evidentně myslí i spousta dalších lidí, protože růžová verze už je skoro vyprodaná a my nyní řešíme dotisk.

Doležal: Kromě barvy chystáme i další produkty, ale ty si necháme ještě jako překvapení. Můžeme ale prozradit, že se zase bude jednat o papír. Už nyní se ale můžeš začít těšit na knihy od Melvil publishing, které budeme mít na novém webu.

Lidovky.cz: Kde čerpáte inspiraci?
Emler: Sledujeme, co chybí nám a lidem v našem okolí. Hledáme ji ve věcech a projektech, které jsou kolem nás a baví nás. A taky se krásně nabírá inspirace při sportu a osamotě, kdy máš čas přemýšlet nebo třeba poslouchání přednášek Tedx, čtení knih. Takový malý tip od nás je kniha Kraď jako umělec. Což není kniha o krádeži sběrných surovin, ale spíš o způsobu přemýšlení nad věcmi a kreativním myšlení.

Lidovky.cz: A jak hledáte nové projekty, do kterých se zapojujete?
Doležal: Většinou je to dáno tím, kde se pohybujeme a koho potkáme. Poslední projekt, do kterého jsme se třeba takhle zapojili, je olomoucký Givt. Díky tomu mohou lidé pomoci své oblíbené neziskovce získat nějakou korunku pro fungování.

Emler: Pokud koupíte Doller přes Givt.cz, tak my na ni přispějeme 5 % z jeho ceny. Zákazník pomůže a neutratí ani korunu navíc. S nimi jsme se potkali při účasti na MashUpu v pražském Impact Hubu.

Doležal: Taky se snažíme pozorovat okolí a bavit se o tom, co by si lidé přáli. Právě běhá po Zlíně dotazník, abychom zjistili, co studentům chybí a mohli jsme s nimi vytvořit něco, o co mají zájem. I protože nás letos i sami často oslovovali s žádostí o podpoření jejich projektů, jako třeba Fashionpoint, ujetý BusFest nebo fashionshow Dotek a další.

Jak si zorganizovat čas? Vyhrajte nedatovaný diář Doller
Jak si zorganizovat čas? Vyhrajte nedatovaný diář Doller

Emler: A když nenajdeme, tak si je vytvoříme, jako třeba naše Úspěchobraní. Putovní neformální konference, která je 2x ročně. Lidé si můžou přijít poslechnout inspirativní příběhy známých a neznámých mladých úspěšných lidí, kteří dělají to, co je baví. V minulosti to byl například Kazma, Lena Brauner, Paulie Garand, Tomáš Čupr, Petr Ludwig a mnoho dalších. Snažíme se vybírat různorodé příběhy z různorodých polí, příběhy umělců, podnikatelů, sportovců a dalších. Nyní budeme mít na na jaře v Plzni, takže tam všechny hrozně rádi uvidíme.

Lidovky.cz: Máte pocit, že se vám daří naplňovat vaše motto „žij své sny”?
Emler: Jednoznačně. Děláme, co nás baví a nikdy jsme nebyli šťastnější. A díky naší zkušenosti věříme, že úplně každý si může plnit ty své. A my uděláme všechno proto, abychom jim s Dollerem pomohli.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Prodej pozemku 2327 m2
Prodej pozemku 2327 m2

osada Kloučka, Stříbrná Skalice - Hradové Střimelice, okres Praha-východ
4 772 250 Kč

Mohlo by vás zajímat