Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
19. března 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

JR provokuje, po zdech světa lepí černobílé podobizny lidí

Když domy mají oči. Takto vypadl v roce 2008 výsledek jeho práce ve favelu na okraji Ria de Jainera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Když domy mají oči. Takto vypadl v roce 2008 výsledek jeho práce ve favelu na okraji Ria de Jainera. | foto: Muzeum Frieder Burda

BADEN-BADEN Není JR jako JR. Přestože zkratka patří legendární seriálové postavě ropného magnáta, řeč je o streetartovém umělci, který se ve světě teprve stává pojmem. JR je totiž umělecké jméno Francouze, který po zdech celého světa vytváří monumentální fotografické koláže.

Jednatřicetiletý umělec je jedním z příkladů street art scény, která se stává společenským fenoménem a volně přešla z ulic přímo do galerií. Street art se totiž stalo nedílnou součástí urbanismu.

Právě JR patří totiž mezi ty, kteří jsou v hledáčku světových galerií a muzeí. Francouzovi, který tvoří převážně v Paříži a New Yorku, přičemž jeho práce zdobí i zdi i Jižní Ameriky, Afriky a Asie, totiž aktuálně věnuje rozsáhlou výstavu muzeum Frieder Burda v německém Baden-Badenu. Skrze fotografie přináší muzeum retrospektivu mladého výtvarníka.

Od videí z tunelů po zdi světa

JR začínal jako mnoho jiných pouličních umělců s graffiti. Nejprve natáčel krátká videa z cest po pařížských střechách, popřípadě z podzemí. Do širšího povědomí se zapsal teprve před deseti lety, když na pařížském předměstí vylepil své první plakáty v rámci projektu zvaném Portrait of a generation. Ty zachycovaly mladé lidi během násilných nepokojů. Město je ihned nechalo sundat, ale o něco později byl projekt legalizován a JR vybídlo, aby vylepil další plakáty přímo poblíž radnice.

„Moje práce nezmění svět, ale doufám, že inspiruje lidi ve způsobu, jakým nahlížejí na svět a lidi kolem sebe,“ prohlásil pouliční umělec.

V Marseilles je pro změnu fotografie vylepena vzhůru nohama.

V Marseilles je pro změnu fotografie vylepena vzhůru nohama.

Z Palestiny až do brazilského Ria

Čím tak JR provokuje? Jeden z jeho projektů v roce 2007 troufalým způsobem zachytil znepřátelené národy. Nafotil portréty izraelských a palestinských učitelů, sochařů, podnikatelů a podobně, které pak stavěl proti sobě. To znamená, že je vylepil ve velkoformátové podobě po obou stranách zdi oddělující národy, tedy jak na izraelské, tak palestinské území. Vzkaz byl jednoduchý, nepřátelské skupiny nelze rozeznat jen na základě obličeje.

O rok později pro změnu na předměstí brazilského Ria nafotil ženy z nejchudších vrstev. Jejich oči opět ve velkoformátové podobě vylepil na zdi v kopcích tamní favely. Chudinská čtvrť tímto jakoby vystoupila z anonymity. Fotky polepené favely tehdy obletěly celý svět.

Tomáš  Holý

Autor

Tomáš Holýtomas.holy@lidovky.czČlánky
Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.