12. července 2013 7:00, aktualizováno  7:56 Lidovky.cz > Relax > Design

Když se rekonstrukce vymkne z rukou. Bizarních fasád v ČR přibývá

Původní stav domu architekta Kováře v Denisově ulici v Olomouci a jeho současná podoba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Původní stav domu architekta Kováře v Denisově ulici v Olomouci a jeho současná podoba | foto: Jan Kubeš

Krásné, ale staré. Architektonicky cenné budovy po celé republice chátrají a potřebují rekonstrukce, ty však jejich majitelé mnohdy chápou jako hru o nejbizarnější počin.


Víte o podobných rekonstrukcích?

Je ve vašem okolí "zajímavá" architektonické úprava? Pošlete nám fotografie na internet@lidovky.cz!


Šetrně upravených historických domů a památek je v České republice pomálu. Daleko častějším jevem je politováníhodná rekonstrukce, která mnohdy přechází v bizarní jev a stává se doslova noční můrou pro fanoušky architektury.

Nejčerstvější "objev" najdeme v Olomouci. V Denisově ulici stojí cenná rondokubistická budova bývalé Moravskoslezské banky z let 1922 - 1923 od architekta Jaroslava Kováře staršího. Její parter nedávno prošel rekonstrukcí a z výsledků architektům vstávají vlasy hrůzou. "Jedná se o cennou památku významného olomouckého architekta, kterou totálně poškodila nevhodná a nevkusná adaptace parteru," uvedl historik architektury Zdeněk Lukeš.

Polomáčený dům v Dlouhé

Podobných případů se však děje po celé republice nespočet, iniciativa Archwars například nedávno zveřejnila fotografii dvoubarevného domu po rekonstrukci v pražské Dlouhé ulici a komentáře na sebe nenechaly dlouho čekat. 

Fasáda v Dlouhé po rekonstrukci

Fasáda v Dlouhé po rekonstrukci

Kromě seriózního rozhořčení se však budova setkala i s ironií a vtipem. "Polomáčený barák", "Loading", "50% sleva" - jak je vidět, na necitlivé zásahy a vizuální znečištění si už pomalu zvykáme a zoufalou situaci dokážeme hodnotit i s nadhledem.

Ale jak připomněla Kateřina Bečková z Klubu za starou Prahu, nic není černobílé. "I památkáři (a my všichni) jsou (jsme) lidé s nejrůznějším vkusem či názory. To, co jedni kritizují, se možná druhým líbí," uvedla.


Problém panelákových fasád? Více čtěte zde.

ilustrační foto
terTereza Houdková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!