Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Esprit

Keith Richards, Pierce Brosnan nebo Madonna. Jak si hodinky Panthère de Cartier podmanily svět celebrit

Zlaté hodinky Panthère de Cartier. foto: CartierLidovky.cz

Dnes, 20. října 2023, vychází nová deska legendární kapely The Rolling Stones. My jsme se u této příležitosti podívali na zápěstí jejího kytaristy Keitha Richardse.
  10:00

Je to slavná černobílá fotka z doby největší slávy rockového gigantu jménem Rolling Stones, který právě, 20. října, po 18 letech vydává novou desku. Kytarista Keith Richards sedí v tričku a s kelímkem v ruce v letadle, za ním se v družném hovoru směje Mick Jagger. Oba lídři Stounů působí vesele, jako nejlepší přátelé, což rozhodně – s různými přestávkami a přes veškeré trable – byli a jsou.

Pro nás je ale zajímavější, že Richardsovo zápěstí zdobí model, který byste u rockera spíš nečekali: zlaté hodinky Panthère de Cartier. Richards je nosil často, například též v roce 1988 na tenisovém turnaji US Open, jak zachycuje náš snímek. Hodinky Panthère de Cartier – využívající jméno nejslavnějšího symbolu značky– byly poprvé uvedeny v roce 1983 s quartzovým strojkem (nezapomínejme, že právě doznívala quartzová krize).

Keith Richards a jeho zlaté hodinky Panthère de Cartier.

Značka je vyráběla v oceli i ve zlatě až do roku 2004. Model se čtvercovým pouzdrem se zaoblenými rohy, lunetou s viditelnými šroubky a klasickým světlým číselníkem s římskými číslicemi, modrými ručkami a vnitřní minutovou stupnicí připomínající železniční pražce vynikal zejména propracovaným náramkem s pěti řadami zaoblených článků.

Ne nadarmo je Cartier významný šperkařský dům, a tak jeho mistři dokázali náramek vytvořit tak, že byl extrémně pružný, velice pohodlný na zápěstí a svou ladností měl připomínat právě pohyb kočkovité šelmy z názvu hodinek. Původní Panthère de Cartier se vyráběly ve čtyřech velikostech a byly určeny jak pro muže, tak pro dámy.

Dokonalá těla, touha po vítězství a adrenalin. Sportovní hvězdy táhnou i ve světě hodinek

Kromě Richardse je nosila Madonna v době svého vztahu s otcem své dcery Lourdes Carlosem Leonem, Gwyneth Paltrow, ale i filmový James Bond Pierce Brosnan – samozřejmě ne na plátně, ale v osobním životě. V roce 2017 značka Cartier relaunchovala model Panthère de Cartier, tentokrát pouze v dámských velikostech mini, small a medium, a to ve zlatě, oceli i v bi-color verzi, s diamanty i bez blyštivých kamenů.

Některé modely pak mají slavný náramek vyrobený tak, že jej lze dvakrát obtočit kolem ruky. Stejně jako původní hodinky jsou vybaveny quartzovými strojky.