6. srpna 2013 14:19 Lidovky.cz > Relax > Design

Klášter Plasy plánuje ukázat, jak v něm žil rod Metternichů

Klášter Plasy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klášter Plasy. | foto: wikipedie.cz

PLASY Nová prohlídková trasa představující významný rod Metternichů by mohla v budoucnu vést klášterem Plasy na severním Plzeňsku. V případě prelatury jsou úpravy nutné nejen na samotné budově, kde je potřeba udělat střechu, fasády, vnitřní elektrorozvody atd., bude se muset restaurovat také mobiliář, možná vyrobit repliky. Nyní památkáři připravují rozpočet.

Památkový ústav připravuje projekt na obnovu takzvané prelatury neboli domu opata, jenž si Metternichové po koupi v roce 1826 částečně přeměnili na zámek. Objekt památkáři získali nedávno zpět od Národního technického muzea, pod nějž byl před pěti lety převeden. ČTK o záměru řekli ředitel územní památkové správy Petr Pavelec a kastelán Pavel Duchoň.

"Začínáme už na tom pracovat tak, abychom si udělali archivní rešerše, prošli si všechny možné předávací archivy od doby, kdy byl roku 1785 klášter úplně zrušen, kdy ho koupili Metternichové roku 1826, kdy byly přestavby v dalších letech až po rok 1945, kdy je poslední soupis majetku při konfiskaci," uvedl Duchoň.

Podle něj je snem každého památkáře vrátit prostoru původní ráz. Podle Pavelce nebude trasa hotová do roka, dvou, výhledově se s ní ale počítá. "Máme tu harmonogram věcí, které chceme realizovat. Za prvé pracovat v konventu, za druhé zušlechťovat prohlídkovou trasu s kaplí a hodinovou věží," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Horní patro prelatury využívá částečně městská knihovna, součástí je i velký reprezentační sál, který spolu s přístupovým schodištěm vyzdobil freskami Jan Kryštof Liška. Prohlídková trasa by představila působení Metternichů v Plasích, v nichž má rod i svoji hrobku.

"Chceme ukázat, že tu žili, prezentovat to, co zde měli. Máme obrazovou výzdobu, máme i nějaký mobiliář a víme o dalším, který se nachází na jiných památkových objektech," uvedl Duchoň.

Klášter koupil roku 1826 kancléř Klement Václav Lothar Metternich, tehdy druhý nejvýznamnější muž Evropy. Plasy si zvolil za místo svého posledního odpočinku a je zde v rodinné hrobce pochován. Za kancléře a jeho potomků se Plasy opět staly správním i kulturním a průmyslovým centrem. V roce 1995 byl areál kláštera prohlášen národní kulturní památkou.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...