Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klíč k úspěchu designu? Správná cena a image, radí odborníci

Design

  7:00
V čem může tkvít neúspěch designéra? Třeba v nesmyslné cenové politice. Jak to napravit radili světoví odborníci na jedinečném workshopu ve Francii, kterého se účastnil i český designér Martin Žampach.

Účastníci workshopu, Martin Žampach druhý zprava. foto: Blickfang

Design je povolání. Návrhářům by měla tato profese přinášet měsíční příjem odpovídající jejich práci a lidé by měli design vnímat jako přirozenou součást každodenního života. Situace nejen v České republice bývá jiná, tvorba designéra je často považována za nedostupný luxus, mladí návrháři si však na druhou stranu musí přivydělávat v ostatních oborech, nedokáží si nacenit svou práci a o strategii je ani nenapadne přemýšlet. Tohle vysoké školy neučí, co s tím?

Existuje několik iniciativ, které se osvětě v designu věnují (v ČR například nezisková organizace CZECHDESIGN), mezi ty nejznámější na světě patří platforma Blickfang, která kromě veletrhů, které nejsou určené jen profesionálům, ale i nadšencům nebo úplným laikům, pořádá několikátý rokem jedinečný výběrový workshop, do kterého byl letos pozván i český designér Martin Žampach.

Martin Žampach

Deset mladých talentovaných designérů se sjelo do jedinečného prostředí Domaine de Boisbuchet, aby zde několik dní debatovali, rozvíjeli své nápady a střetávali se s realitou. Profesionálové vedení slavným anglickým designérem a pedagogem Sebastianem Wrongem mladé generaci předávali své poznatky za roky v oboru a snažili se je navést, aby začali o designu přemýšlet také jako o byznyse. Mladí designéři na workshopu nevytvářeli žádné nové věci, ale dostávali tu nejcennější možnou zpětnou vazbu na již hotové produkty.

Správně určit cenu a prověřit si trh

"Pro mě to byla hlavně příležitost ověřit si, zda jdu správným směrem. To se mi víceméně potvrdilo, takže jsem měl radost a dalo mi to energii pokračovat dál," řekl Lidovkám Martin Žampach s tím, že si z workshopu odváží dva základní poznatky: "Velmi dobře si promyslet cenovou politiku a důkladně a pečlivě si prověřit trh, na který s produktem hodlám vstoupit."

Do Francie si vezl své jedinečné tenké misky Poly, o kterých nedávno informoval i známý server Dezeen. "Jde o speciální, velmi lehký materiál tvořený z vrstev korku a dýhy, takzvaný "sendvič". Pokud se z něj utvoří nějaká struktura, je v zásadě dost pevný, což dokazuje i produkt Poly," vysvětlil Žampach s tím, že má velikou radost z toho, že se produkt dotáhl do malé výrobní série.

Poly Bowls

Nyní mladý designér plánuje dále experimentovat s materiály, 3D tiskem a zkoušet další techniky. "Na několika věcech momentálně pracuji, snad se o ně budu moci brzy podělit," uzavřel s úsměvem Martin Žampach.

Veletrhy Blickfang se konají v šesti evropských městech, nejbližší termín je 29.září v Hamburgu, během října a listopadu pak můžete navštívit přehlídky ve Vídni, Zurichu nebo Kodani. Přesné termíny i přihlášky na workshop naleznete na webových stránkách www.blickfang.com.

MARTIN ŽAMPACH

Talentovaný český designér, zakladatel serveru Designeast.eu a kurátor (s Adamem Štěchem připravili například výstavu Common Roots). Po studiích průmyslového designu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně sbíral zkušenosti v zahraničí (ve slavném moskevském studiu Art Lebedev, u CuldeSac z Valencie nebo u brazilské architektky Marlene Ricci), od roku 2008 pracuje na zakázkách i vlastních produktech pod značkou martin žampach. Jeho práce se kromě preciznosti a inovativních přístupů vyznačují vtipem a nadsázkou, misky Český klín nebo Rádiovka hovoří samy za sebe. K posledním úspěšným produktům patří v článku zmíněná miska Poly nebo kolekce pro firmu Simax KON, za kterou byli Žampach a spoluautor kolekce Matěj Chabera nominováni na ocenění Czech Grand Design.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...