25. června 2016 7:34 Lidovky.cz > Relax > Design

Kluci v sukních, Británie zavádí „neutrální“ oblečení pro studenty

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Martin Veselý, MAFRA

Striktní pohled na školní uniformy ve Velké Británii se mění. Zapomeňte na kluky a holky s jednotným dress codem, tedy sukně s podkolenkami pro dívky a kalhoty, košile či saka pro chlapce. Nejnovější školní politika velí genderově neutrální oblékání.

Výjimkou by tak nemuseli být ani kluci v sukních. To má podle rozhodnutí úřadů, které nové nařízení schválily, mělo rozptýlit nejen diskriminaci, ale mělo i posílit povědomí o větší rovnosti mezi studenty.

Podle listu Independent již 60 škol, včetně 40 základních škol, již přepsalo pravidla ohledně toho, jak má vypadat uniforma chlapců a dívek. Vláda si od toho slibuje, že školy budou více otevřeny těm studentům, kteří případně řeší svoji genderovou identitu.

„Vítáme všechna úsilí k podpoření mladých lidí, kteří řeší trans či genderovou identitu, aby se cítili šťastní a akceptovaní ve škole. Žádný člověk řešící trans tématiku by neměla být nucena se prezentovat způsobem, který jim nevyhovuje. Protože pokud tomu tak je, může to zejména dospívající jedince poškodit,“ prohlásil mluvčí reprezentují LGBT komunitu (zkráceně lesbickou, gay, bisexuální a transexuální komunitu).

Jak britské noviny poznamenaly, již v lednu Brighton College, což je privátní škola s historií čítající 170 let, upravila pravidla pro školní uniformy transgender studentů.

tohTomáš Holý