2. března 2018 6:09 Lidovky.cz > Relax > Design

Kočičí město. Architekti navrhli domečky z kartonu pro čtyřnohé mazlíčky

Kočky krabice milují | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kočky krabice milují | foto: www.acatthing.com

PRAHA „Cat Thing“ (kočičí záležitost) je nová řada výrobku určených pro kočky a jejich majitele, kterou vyvíjel mladý pár architektů od roku 2016.

Dvojice architektů z Tchaj-wanu se rozhodla postavit pro své kočičí mazlíčky něco speciálního. Společně se svými dvěma kočkami Chachou a Lily provedli několik průzkumů v oblasti designu kočičích výrobků. Jejich cílem bylo vyvinout kreativní, stylový a přitom harmonický design, který bude pasovat na míru jak kočkám, tak i obydlím jejich majitelů.

Kartonové krabice se dají hravě přeskládat nebo vyměnit
Kočičí nábytek

První sérií byla „Room Collection“ vyvinutá na Tchaj-wanu. Designéři chtěli vytvořit prostor pro kočičí hry, který bude zároveň užitný v malých bytech a domech. Kočky v něm mohou skákat, schovávat se, odpočívat, prolézat různými otvory a vůbec provádět cokoli, co je napadne. Inspirací pro vytvoření této řady byly montované domy a také stavebnice Lego. Produkt se sestává ze čtyř modulů, které jsou odlišeny svým obytným účelem jako pokoj, obývací pokoj, balkón a plošina. Společně pak mohou být skládané dohromady, transformované nebo rozšiřované.

Toto rozvržení tak poskytuje naprostou svobodu při stavbě těchto kočičích mikro obydlí a je tak zábavou pro kočičí mazlíčky i pro jejich majitele. Minimalistický design se projevuje hlavně v jednoduchých geometrických tvarech a potiscích, a lze ho pak jednoduše zakomponovat do interiéru bytu či domu.

Kočičí nábytek je vyroben z kartonu a při sestavování užili designéři principy origami, čímž vytvořili jednoduchá spojení, která udrží jednotlivé moduly pevně u sebe a zároveň nebude potřeba žádného nářadí ani složitých návodů. Moduly jsou navíc konstruované na vysokou zátěž, takže si v nich mohou hrát koťata i opravdoví macci.

Udržitelnost je pro taiwanské designéry dalším důležitým faktorem. Všechny jejich produkty a obaly musí být recyklovatelné a vyrobené z netoxických materiálů. Dalším cílem je spotřebovat při výrobě modulů, co nejméně materiálu a redukovat odpad. Například klouby používané k upevnění modulů jsou navrženy na stejné kartonové krabici.

Láska ke kočičím mazlíčkům je vzájemným vztahem, a tak je i design tohoto výrobku upraven v souladu s chováním koček. V budoucnosti by pak designéři „Cat thing“ chtěli přetvořit pohled na produkty určené našim mazlíčkům, a to hlavně ve smyslu designu, kvality a udržitelnosti.

apeAlena Pecháčková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!