Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kotěrův rok začal v Trmalově vile

Design

  7:00
Letos si připomínáme 140. výročí narození architekta Jana Kotěry. Centrem oslav je Trmalova vila v pražských Strašnicích, kde probíhají zajímavé výstavy a přednášky. Aktuálně: Bydlení 1900 - 1920.

Trmalova vila od Jana Kotěry – současný stav. foto: Ester Havlová

Tento rok je ve znamení zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry (1871–1923), jehož 140. výročí narození si připomeneme. Tento architekt, urbanista, designér, výtvarník a pedagog navrhl během svého nepříliš dlouhého života mnoho staveb. Některé se nedochovaly, jiné jsou většinou památkově chráněny a byly opraveny, nicméně nejsou veřejnosti přístupné.

Navštívit lze samozřejmě jeho vrcholné dílo: budovu muzea v Hradci Králové, dále bývalý Okresní dům v témže městě nebo Mandelíkův zámek v Ratboři u Kolína (obě stavby dnes slouží jako hotel a restaurace a o jejich obnovu se zasloužil podnikatel Michaelis Dzikos) či velkorysý Národní dům v Prostějově. Z menších staveb si pak můžete prohlédnout Trmalův rodinný dům v Praze-Strašnicích. Původní zařízení domu se nedochovalo, ale i tak je návštěva této nevelké stavby velmi zajímavá.

Trmalova vila od Jana Kotěry -  původní Kotěrův nákres.

Tato vila patří ke Kotěrovým raným realizacím. Po nejednoznačném přijetí jeho prvního pražského díla – Peterkova domu na Václavském náměstí z let 1899–1900 (mladí mánesáci byli nadšeni, konzervativci však secesní styl v naší metropoli neviděli rádi) – se mladý architekt a profesor pražské Uměleckoprůmyslové školy soustředil na drobnější úkoly. Navrhoval nábytek, hrobky, pro Ringhofferovu továrnu designoval tramvaje a vagony a postavil dřevěný pavilon pro spolek Mánes v Kinského sadech.

Dalším tématem byly rodinné a letní domky zpravidla pro Kotěrovy přátele. První velkou zakázku přinesla Kotěrovi až spolupráce s legendárním královéhradeckým starostou Františkem Ulrichem a projekt na stavbu výše zmíněného Okresního domu z roku 1903.

Od dekorativní secese k moderně

Vraťme se však k rodinným a víkendovým vilkám. V krátkém období 1901–1905 navrhl architekt letní domek pro spisovatele Jana Herbena v Hostišově, dům přítele malíře a dekoratéra Františka Fröhlicha v Černošicích a domek Františka Trmala v tehdejším pražském satelitu Strašnicích, kde po roce 1900 vznikla malá kolonie rodinných domů v zahradách. Dále projektoval vilu Vendelína Máchy v Bechyni nebo letní sídlo Ferdinanda Tondera v rakouském St. Gilgenu.

Pro tyto vilové stavby z počátku století je typické použití hrázděného zdiva, motivy převzaté z lidové architektury, decentní secesní dekor a v koncepci i dispoziční řešení užití principů pohodlného anglického halového domu v intencích hnutí Arts and Crafts. Celou sérii uzavírá dům s ateliérem, který si u svého přítele objednal známý sochař Stanislav Sucharda do dalšího tehdejšího pražského satelitu Bubenče. Tato stavba představuje v Kotěrově tvorbě určitý mezník, podobně jako návrh Národního domu pro Prostějov z téže doby. Autor se odklání od dekorativní secese a přechází k mnohem civilnějšímu stylu architektonické moderny.

Venkovská chalupa ve městě

Vila pro Františka Trmala z let 1902–1903 patří v tomto kontextu k tradičněji pojatým stavbám. Připomíná trochu venkovskou chalupu. Řada dřevěných prvků exteriéru i vnitřní schodišťové haly je bohatě barevně pojednána (spolupráce s Františkem Fröhlichem). Příjemný je prostorný obývací pokoj s verandou v přízemí, v patrech byly ložnice. Dům si nechal postavit významný český pedagog František Trmal (1866–1945), ředitel pražské Obchodní školy. Již v roce 1911 jej ale prodal. Po druhé světové válce byl znárodněn a využíván jako kulturní středisko. V té době byl opatřen nepůvodním červeným nátěrem a po roce 1990 rychle chátral.

V této době jsme proto s Centrem pro ochranu a restaurování architektury (CORA) ohroženou památku zdokumentovali pro případ, že by došlo k její přestavbě nebo demolici. To se naštěstí nestalo: městská část Praha 10 ji pronajala agentuře Foibos, která dům v letech 1999–2002 opravila a zpřístupnila veřejnosti. Zřídila zde stálou expozici historie rodinných domů a pravidelně tu také vystavuje Kotěrův nábytek ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea (nyní je zde např. k vidění secesní stolek z orientálního salonu bytu Tondrovy rodiny z roku 1902).

Po druhé světové válce byla Trmalova vila od Jana Kotěry znárodněna a využívána jako kulturní středisko. V té době byla opatřena nepůvodním červeným nátěrem a po roce 1990 rychle chátrala.

Foibos také obnovil dva altány na zahradě. Pořádají se tu rovněž přednášky a pravidelné prezentace nových knížek z populární edice českých, moravských i slovenských vil, které agentura vydává. Konají se tu i další kulturní a společenské akce ve spolupráci s radnicí, například podzimní vinobraní.

Rok plný akcí

A právě v Trmalově vile byl minulý čtvrtek zahájen Kotěrův rok – akce, která připomene život a dílo této významné osobnosti. Představen byl také právě vydaný kapesní průvodce Trmalovou vilou, jehož autorem je Ladislav Zikmund-Lender. Připravují se rovněž přednášky a plánují návštěvy některých méně známých Kotěrových rodinných domů a další akce, o kterých se dozvíte více na webových stránkách agentury (www.foibos.cz). Kotěrův rok bude ukončen položením kytice na architektův hrob na Vinohradském hřbitově v den 140. výročí jeho narození, které připadá na 18. prosince.

Autor: