Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kožich, billboard i boxer. Výstava ukazuje, že sklo nemusí být jen váza

Design

  7:00
Skleněný billboard, kožich králíků, prsten/boxer se zuby i moderní technologie. Výstava Stanislav Libenský Award 2013 v Královském letohrádku na Pražské hradu je inspirativním pohledem na současné sklo.

Stanislav Libesnký Award 2013 foto: Stanislav Libenský Award

Stanislav Libenský Award je mezinárodní soutěž pro studenty vysokých škol, která se letos koná už popáté a opět diváka šokuje v příjemném slova smyslu. Překvapení začíná už u prvního exponátu, který návštěvníky vítá před Královským letohrádkem.  Zrcadlo - Kláry Horáčkové, která se zúčastnila prvního ročníku soutěžní přehlídky a momentálně působí na pražské UMPRUM jako asistentka v Ateliéru skla, hravě posouvá mechanický billboard z vizuálního teroru do minimalistického objektu. 

Geometrické plastiky, deformační procesy, lidská kostra. PŘEČTĚTE SI O LOŇSKÉM ROČNÍKU STANISLAV LIBENSKÝ AWARD

Výstava k ceně Stanislava Libenského

Uvnitř letohrádku na vás pak čeká 49 děl mladých sklářů z celého světa. „Členové poroty se snažili zachovat myšlenku Stanislava Libenského v jeho otevřenosti v přístupu k novým myšlenkám a trendům u mladé generace,“ okomentoval výběr děl předseda poroty, významný newyorský galerista, Douglas Heller. Letos se do soutěže přihlásilo rekordních 35 škol z celého světa, o ocenění usilovalo 71 prací.

Boxer a kožich

První místo nakonec putovalo do Litvy, Ieva Voroneckyte v objektech Kousni si s nadhledem reaguje na agresivitu boxerů a honosnost prsteny, porotu zaujalo také velmi precizní a profesionální provedení. Mezi další oceněné patří Florentský stůl Švédské sklářky Terese William Waenerlund a Čistá krev Česky Veroniky Rekové, speciální cena firmy Moser putuje díky inspirativní projekci Kristiny Léven také do Švédska.

 

V rámci výstavy je také k vidění plastika Arcus III. od autorské dvojice Libenský-Brychtová, která vznikla na konci osmdesátých let.

 

Soutěž Stanislav Libenský Award je poctou největšímu českému sklářskému výtvarníkovi, iniciátorem soutěže je Pražská galerie českého skla. Výstavu pořádá společně se Správou Pražského hradu a Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, pod záštitou akademické malířky Jaroslavy Brychtové a Velvyslanectví USA v Praze. Kurátorem výstavy je Milan Hlaveš a architektem výstavy Jan Kalous.V Královském letohrádku na Pražském hradě ji můžete shlédnout do 1.12.2013. Více informací naleznete zde.

Autor:

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...