Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kožich, billboard i boxer. Výstava ukazuje, že sklo nemusí být jen váza

Design

  7:00
Skleněný billboard, kožich králíků, prsten/boxer se zuby i moderní technologie. Výstava Stanislav Libenský Award 2013 v Královském letohrádku na Pražské hradu je inspirativním pohledem na současné sklo.

Stanislav Libesnký Award 2013 foto: Stanislav Libenský Award

Stanislav Libenský Award je mezinárodní soutěž pro studenty vysokých škol, která se letos koná už popáté a opět diváka šokuje v příjemném slova smyslu. Překvapení začíná už u prvního exponátu, který návštěvníky vítá před Královským letohrádkem.  Zrcadlo - Kláry Horáčkové, která se zúčastnila prvního ročníku soutěžní přehlídky a momentálně působí na pražské UMPRUM jako asistentka v Ateliéru skla, hravě posouvá mechanický billboard z vizuálního teroru do minimalistického objektu. 

Geometrické plastiky, deformační procesy, lidská kostra. PŘEČTĚTE SI O LOŇSKÉM ROČNÍKU STANISLAV LIBENSKÝ AWARD

Výstava k ceně Stanislava Libenského

Výstava k ceně Stanislava Libenského

Uvnitř letohrádku na vás pak čeká 49 děl mladých sklářů z celého světa. „Členové poroty se snažili zachovat myšlenku Stanislava Libenského v jeho otevřenosti v přístupu k novým myšlenkám a trendům u mladé generace,“ okomentoval výběr děl předseda poroty, významný newyorský galerista, Douglas Heller. Letos se do soutěže přihlásilo rekordních 35 škol z celého světa, o ocenění usilovalo 71 prací.

Boxer a kožich

První místo nakonec putovalo do Litvy, Ieva Voroneckyte v objektech Kousni si s nadhledem reaguje na agresivitu boxerů a honosnost prsteny, porotu zaujalo také velmi precizní a profesionální provedení. Mezi další oceněné patří Florentský stůl Švédské sklářky Terese William Waenerlund a Čistá krev Česky Veroniky Rekové, speciální cena firmy Moser putuje díky inspirativní projekci Kristiny Léven také do Švédska.

 

V rámci výstavy je také k vidění plastika Arcus III. od autorské dvojice Libenský-Brychtová, která vznikla na konci osmdesátých let.

 

Soutěž Stanislav Libenský Award je poctou největšímu českému sklářskému výtvarníkovi, iniciátorem soutěže je Pražská galerie českého skla. Výstavu pořádá společně se Správou Pražského hradu a Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, pod záštitou akademické malířky Jaroslavy Brychtové a Velvyslanectví USA v Praze. Kurátorem výstavy je Milan Hlaveš a architektem výstavy Jan Kalous.V Královském letohrádku na Pražském hradě ji můžete shlédnout do 1.12.2013. Více informací naleznete zde.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...