11. srpna 2017 6:51 Lidovky.cz > Relax > Design

„Král bot“ Manolo Blahnik navrhuje střevíčky barevné a hravé

Dnes obouvá mimo jiné zpěvačky Kylie Minogue nebo Madonnu a dosud se aktivně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dnes obouvá mimo jiné zpěvačky Kylie Minogue nebo Madonnu a dosud se aktivně... | foto: Shutterstock

PRAHA Superelegantní lodičky Manola Blahnika celosvětově proslavila především Sarah Jessica Parkerová v roli Carrie Bradshawové ze seriálu Sex ve městě. Jeho křestní jméno bylo však již předtím synonymem drahé a krásné obuvi, kterou si oblíbily modelky, příslušnice královských rodin i herečky.

Návrhářovy barevné, jemné a hravé modely budou nyní moci obdivovat i návštěvníci výstavy Manolo Blahnik - The Art of Shoes, která začíná v pátek v pražském Muzeu Kampa.

Blahnik má české kořeny, narodil se v listopadu 1942 na Kanárských ostrovech českému otci a španělské matce. Vyrůstal na banánové plantáži, kterou vlastnil jeho otec. „Neměli jsme žádné sousedy kromě domu prarodičů. Byly tam jen banány a moře... Byl to svým způsobem ráj,“ popsal své dětství.

London Fashion Week objektivem Lucie Desmond, Manolo Blahnik

Podle přání rodičů z něj měl být diplomat, poslali jej proto studovat do Ženevy politické vědy a práva. Již po prvním semestru ale přešel na studium umění a architektury.

Později jej v Londýně, kde studoval angličtinu, představili tehdejší editorce amerického Vogueu Dianě Vreelandové. Když jí ukázal svoje módní náčrtky, řekla mu: „Ty máš cit pro detail. Měl by ses zaměřit na něco, kde to můžeš uplatnit. Začni dělat boty.“ Rok získával zkušenosti v Londýně v obuvnické firmě a pak navázal spolupráci s Ossie Clarkem, v té době nejznámějším londýnským návrhářem. V roce 1972 Ossie uvedl přehlídku, kterou Blahnik kompletně obul. A o rok později si už otevřel svůj první butik v londýnské čtvrti Chelsea.

V roce 1974 byl také prvním mužem, který se objevil na obálce časopisu Vogue. Tehdy to ale nebylo kvůli botám. Fotograf David Bailey jej zachytil v objetí s herečkou Anjelicou Hustonovou. A v roce 2003 se stal prvním návrhářem módní obuvi, kterému byla věnována samostatná výstava - v londýnském Muzeu designu.

Sex ve městě

Koncem 90. let začal vysílat kultovní Sex ve městě, jehož hlavní hrdinka v podání Parkerové je na Blahnikových botách doslova závislá. A nastal poprask. Blahnik, který léta vyráběl ročně 30 tisíc svých extravagantních dámských bot, najednou čelil značnému růstu poptávky. Výrobu zvedl trojnásobně, dál ale už jít nechce. Přeci jen si hodlá uchovat exkluzivitu značky.

Koncem 90. let začal vysílat kultovní Sex ve městě, jehož hlavní hrdinka v...

Dnes obouvá mimo jiné zpěvačky Kylie Minogue nebo Madonnu a dosud se aktivně podílí na tvorbě každé kolekce, osobně se účastní vytváření prototypů jím navržených bot.

„Krásu své práce vnímám v absolutní volnosti tvorby,“ říká Blahnik, který nehledá inspiraci v módních trendech, ale rád experimentuje s materiály. Navrhl i boty z oceli, hliníku a titanu s podpatkem tak ostrým, že se nikdy nemohl začít vyrábět, protože by prý mohl být klasifikován jako vražedná zbraň.

Blahnik je na světě jen jeden

Žije převážně v britském Bathu, kde shromáždil úctyhodnou sbírku asi dvanácti tisíc párů - vždy jeden prototyp od každého modelu, který vytvořil. Cena jeho modelů se pohybuje v rozmezí od patnácti tisíc korun za levnější modely až přes sto tisíc třeba za boty z krokodýlí kůže.

A je jedním z mála lidí na světě, který nechce, aby jeho jméno po smrti žilo dál. „Až zemřu já, skončí i Manolo Blahnik. Ten je na světě jen jeden a nikdo ho nemůže zastoupit,“ tvrdí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz