11. června 2017 6:01 Lidovky.cz > Relax > Design

Královédvorská zoo se snaží o návrat nosorožců do Afriky. Pomohou boty

Ohrožený nosorožec dvourohý, známý také jako nosorožec černý, v národním parku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohrožený nosorožec dvourohý, známý také jako nosorožec černý, v národním parku... | foto: Reuters

Královédvorská zoo pomáhá ochraně volně žijících zvířat v různých afrických zemích. Například do Tanzanie úspěšně převezla čtyři nosorožce černé, kteří už mají v Africe vlastní mláďata. Nyní se spojila s obuvnickou značkou modelkou Veronikou Vařekovou a obuvnickou značkou TOMS. Společně vytvořili speciální model Save the rhino Alpargata, jehož koupí podpoříte návrat nosorožců černých

Poslední nosorožec černý byl ve Rwandě zaznamenán v roce 2007. K jejich návratu došlo na začátku letošního května, kdy byla do země převezena skupina zvířat z Jihoafrické republiky. „Pro lepší vyhlídky nově založené populace je důležité, aby se zvířata z jižní Afriky mohla spojit s geneticky nepříbuznými zvířaty z evropských zoologických zahrad,“ vysvětluje Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů ZOO Dvůr Králové.

Na letošní léto proto připravila obuvnická značka TOMS pro Českou republiku speciální model Save the rhino Alpargata, jehož koupí podpoříte návrat nosorožců černých (jinak též dvourohých) ze ZOO Dvůr Králové do Afriky. Do propagace modelu se zapojila modelka Veronika Vařeková, která se zoo dlouhodobě spolupracuje, a také módní časopis Elle.

„Jsem nadšená, že dvorská zoo dokáže vracet tak charismatická zvířata, jako jsou nosorožci, do míst, kde byli v minulosti vyhubeni. Rwanda je nádherná země, v níž se snažím pomáhat, a těší mě, že s dvorskou zoo mohu spolupracovat na plánovaném transportu nosorožců právě sem,“ říká Veronika Vařeková.

apeAlena Pecháčková