2. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Kramářova vila i palác na Václaváku. Poznejte práci architekta Ohmanna

Kramářova vila | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kramářova vila | foto: UMPRUM

Kdo si nestihl v pondělí 28.října prohlédnout Kramářovu vilu, nemusí zoufat. Sídlo premiérů s 56 místnostmi i další jedinečné stavby architekta a prvního profesora architektury VŠUP Friedricha Ohmanna přibližuje výstava v Galerii UM.

Friedrich Ohmann patřil k nejvýznamnějším středoevropským architektům v době kolem roku 1900. V roce 1888 se stal prvním profesorem architektury na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde působil až do roku 1898 a vychoval zde řadu významných architektů - Bedřicha Bendelmayera, Aloise Dryáka nebo Jiřího Justicha. Ačkoliv vám jméno Ohmann nemusí znít povědomě, jeho českou tvorbu určitě znáte. Navrhl například palác Assicurazioni - dům na rohu Václavského náměstí a Jindřišské ulice, v jehož přízemí je dnes obchod H&M, hotel Central, Café Corso, které je považováno za jednu z prvních secesních staveb v Praze, Severočeské muzeum v Liberci nebo Kramářovu vilu. Kritik Karel Boromejský Mádl Ohmanna označil za Křtitele pražské moderny.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ O TVORBĚ OHMANNOVA ŽÁKA, ARCHITEKTA BEDŘICHA BENDELMAYERA

Dvojdům u Prašné brány, realizace Bedřicha Bendelmayera.

Dvojdům u Prašné brány, realizace Bedřicha Bendelmayera.

 

V roce 1989 odešel Ohmann do Vídně, kde vedl například dostavbu císařského sídla a od roku 1904 byl profesorem architektury na tamní Akademii výtvarných umění.

Výstava, kterou připravil kurátor a vedoucí Katedry dějin a estetiky Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jindřich Vybíral, ukazuje Ohmannovo české dílo prostřednictvím kreseb, grafických listů a současných i dobových fotografií. Tvůrci by podle svých slov rádi představili Ohmanna jako protagonistu kontextuální architektury, vstupujícího při navrhování do dialogu s prostředím a usilujícího o moudrou shodu mezi starým a novým. Rádi by také ukázali souvislost mezi jeho studiem barokní architektury a snahou o vytvoření moderního architektonického jazyka, absorbujícího sílu místní stavební tradice.

Výstava začíná 8. listopadu 2013 a v Galerii UM Vysoké školy uměleckoprůmyslové potrvá do 4. ledna 2014.

terTereza Houdková

Adecco spol. s r.o.
Pracovník výroby - Kroměříž

Adecco spol. s r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 19 000 - 25 000 Kč