19. září 2012 19:45 Lidovky.cz > Relax > Design

Kritizované květináče nezmizí. Radnice ale slibuje změnu

Betonové květináče v Nádražní ulici na pražském Smíchově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Betonové květináče v Nádražní ulici na pražském Smíchově. | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

Betonové květináče na Praze 5 zůstanou. Čtenářům serveru lidovky.cz to potvrdil radní Jaroslav Nedvěd (ČSSD) s tím, že radnice v nejbližších dnech zveřejní novou podobu projektu. Spolupracovali na ní občané i odborníci a počítá s novým rozmístěním truhlíků. Zatím je jasné, že betonové kvádry zmizí pouze z Hořejšího nábřeží.

"Dle nového návrhu rozmístění květníky nemohou zůstat tam, kde by překážely volnému pohybu chodců nebo např. handicapovaných spoluobčanů. Příkladem je ulice Hořejší nábřeží. Mohu prozradit, že s vysokou pravděpodobností se květníky z této lokality přesunou jinam. Mimo jiné právě proto, že překážely. Bohužel to tak minulé vedení radnice navrhlo a až do nedávna jsme se to museli při realizaci akceptovat," uvedl Nedvěd v on-line rozhovoru. 

Původní cena: 40 milionů

Radní znovu zopakoval, že jde o projekt minulého vedení, žádná nová jména ani obvinění tedy nepadla. Na dotazy k předražení projektu upozornil, že původní cena se šplhala daleko výše: "Projekt vznikl za minulého vedení radnice v roce 2010, nicméně získal dotaci ve výši téměř 40 milionů korun. Po našem příchodu jsme vysoutěžili dodavatele zakázky a díky veřejnému výběrovému řízení klesly náklady zhruba na polovinu. Navíc 90 % peněz pochází z Evropské unie, městská část se podílí jen zhruba 1,5 mil. korun."

Máte tipy, kam umístit květináče, odkud naopak musí zmizet nebo jiné podněty? Své připomínky můžete psát na snizenimisi@praha5.cz.

Nedvěd zopakoval, že ozelenění ulic je klíčové ke snížení imisí a přímo do země stromy zasadit nelze. "Cílem projektu je snížení imisí vznikajících dopravou a proto musí být nová zeleň umístěna v dopravně nejvíce vytížených ulicích. V těchto lokalitách je husté zasíťování (v některých místech v řádu desítek různých sítí), které sázení do země bohužel brání. Co se týká zimní údržby, společnosti, které tyto aktivity pro městskou část vykonávají v tomto nespatřují problém. Jsou vybaveny potřebnými nástroji pro úklid sněhu v okolí svislých stěn a překážek," uvedl.

Upravený projekt, který radnice představí v následujících dnech, počítá s novým rozmístěním květináčů tak, aby se kolem nich dalo volně pohybovat, nebudou také tvořit dlouhé souvislé řady, ale budou maximálně tři vedle sebe a vysazení zeleně by mělo proběhnout daleko rychleji. 

Takhle by mohlo vypadat budoucí rozmístění květináčů.

Takhle by mohlo vypadat budoucí rozmístění květináčů.

Čtenáře, které trápí vzhled květináčů poprosil Jaroslav Nedvěd o trpělivost: "Usilovně měníme projekt dle požadavku občanů tak, abychom dostali zeleň do ulic a zároveň vyhověli jejich požadavkům. Uznáváme, že dosud měla realizace projektu "Snížení imisní zátěže ozeleněním ulic" své mouchy a potíže, snažíme se je ale napravit. Vyčkejte prosím na novou podobu projektu, věřím, že změníte názor."

CELÝ ONLINE ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE ZDE.

terTereza Houdková
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.