Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kšeft století. Kdo ušil šaty Meghan Markleové a kolik stály?

Design

  6:27
V průběhu minulého týdne se rozšířily zvěsti o tom, že svatební šaty šité na míru pro snoubenku prince Harryho by měly pocházet z dílny značky Ralph & Russo Couture a jejich cena se prý pohybuje okolo 100 000 liber (cca 3 miliony korun).

Princ Harry oznámil zasnoubení s americkou herečkou Meghan Markleovou. foto: Reuters

Kolik šaty stály a kdo je opravdu navrhl se ale celý svět dozví až v den svatby, to jest v sobotu 19. května. Stejně tomu bylo i v roce 2011, kdy si vévodkyně Kate brala prince Williama. Vévodkyně si na svou svatbu oblékla dokonale padnoucí róbu navrženou Alexandrem McQueenem, jejíž cenu média odhadovala na 400 000 dolarů (přes 8,5 milionu korun).

Kate čeká před vstupem do opatství na svůj doprovod.

Kdo dostal kšeft století?

Spekulace ohledně návrháře, který vytvoří svatební šaty pro nastávající ženu prince Harryho, vrcholí. V hlavních rolích se objevují jména jako Stella McCartney, Erdem, Christopher Bailey nebo značka Ralph & Russo.

Právě londýnská značka mladého návrhářského páru Tamary Ralphové a Michaela Russoa je pak největším favoritem, neboť britský módní dům by byl vlasteneckou volbou. Ateliér této značky se nachází coby kamenem dohodil od nynějšího sídla nevěsty. Navíc svou poslední lednovou přehlídku značka uzavřela nádhernými svatebními šaty ze saténu, které byly poseté krystaly Swarowski a pyšnily se velkolepou sukní a krajkovým závojem. 

Meghan Markelová se po svatbě stane princeznou.
Princ Harry se snoubenkou.

Navíc šaty od této značky již Meghan Markleová oblékla při focení zásnubních fotografií. Zdroj blízký módní značce údajně odhalil, že se snoubenka prince Harryho rozhodla použít na svých šatech krajku, což rozhodně není velkým překvapením. Duo návrhářů však tyto informace nijak nekomentovalo.

Ekologie především?

Pokud by se Markleová rozhodla pro návrhářku Stellu McCartney, mohla by tím vyjádřit svůj postoj k ekologickým materiálům a eticky vyráběné módě, protože tuto myšlenku McCartney již několik let propaguje. Ve svých posledních rozhovorech navíc možnost, že by byla pro tento úkol vybrána, nijak nevyvrátila. Markleová již několikrát oblékla šaty od této světově známé návrhářky. Navíc rodina McCartneyů již více méně patří mezi britskou šlechtu. Přestože McCartney již vytvořila svatební šaty například pro Madonnu v roce 2000, tak romantické róby nejsou zrovna její obor. Je tak možné, že spíše než svatební šaty, navrhne McCartney pro nevěstu šaty pro večerní recepci.

Přetrvávají rovněž domněnky ohledně návrháře Christophera Baileyho, který pracoval například pro značku Burberry. Bailey je s Markleovou již dlouho spojen díky seriálu Suits, ve kterém pro ní navrhoval kostýmy. Módní dům Burberry je navíc netyjpičtější britskou oděvní značkou, která je známá především svými kabáty, nikoli však pohádkovými róbami.

Veřejnost zná Meghan ze seriálu Kravaťáci.

Pokud jde o návrháře jménem Erdem, ten při posledním londýnském fashion weeku řekl, že jeho inspirací je nyní hlavně sestra Freda Astairea Adele Astaireová, která se provdala za britského aristokrata. Návrhář byl navíc později viděn ve společnosti vévodkyně z Cambridge. Na dotazy ohledně svatebních šatů Markleové se ale pouze pousmál a pozvedl obočí. Snoubenka prince Harryho obléká šaty z jeho dílny již několik let.

Dvě nevěsty, jeden návrhář

Posledním jménem, které je spojováno s tvorbou šatů na královskou svatbu, je jméno návrhářky Sarah Burtonové, která vytvořila šaty pod značkou Alexander McQueen pro Kate Middletonovou před sedmi lety. Zdálo by se, že nevěsta určitě nezvolí stejného návrháře, avšak jak historie ukazuje, již se tak jednou stalo. Návrhář Norman Hartnell navrhl svatební róbu jak pro královnu v roce 1947, tak i následně pro její sestru v roce 1960. Volba stejného návrháře by tak mohla být naopak stmelujícím znamením v královské rodině. Navíc Alexander McQueen je možná největší ikonou britské módy moderní doby.

Královské svatby

Jak se vybírají šaty na královskou svatbu? Budoucí manželka prince Harryho musela při výběru svatebních šatů vzít v potaz několik faktorů. Při výběrů návrháře a střihu šatů jsou důležité především dvě věci. Šaty musí navrhnout návrhář, který již v minulosti spolupracoval s královským palácem, a vše musí schválit královna. 

Britský bulvár již delší čas spekuluje o tom, jak budou šaty vypadat. Jisté však je, že si Markleová dá jistě záležet na tom, aby byla róba vhodná a aby v ní vypadala výjimečně, neboť  se nebojí v módě zariskovat a rozhodně nechce kopírovat styl vévodkyně Kate.

Oficiální svatební fotografie vévodkyně a vévody z Cambridge s družičkami a pážaty z Buckinghamského paláce

Ihned po oznámení zásnub Kensingtonský palác deklaroval, že bude hradit celý účet za svatbu, čímž se však vystavuje riziku kritiky daňových poplatníků za přílišné mrhání penězi. Současně se také spekuluje, zda si nevěsta své šaty nekoupí sama, aby se právě takové kritice vyhnula, a mohla uličkou projít v šatech svých snů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat