Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kuří oka, haluxy i puchýře. Úzké boty jsou ty nejhorší, říká propagátor barefoot tenisek z konopí

Design

  5:36
Řady „milionových“ projektů rozšířila na Hithitu kampaň české ekologicky smýšlející značky Bohempia, která s novinkou v podobě barefoot konopných tenisek vybrala neuvěřitelnou sumu. Fanoušci si už během několika prvních hodin kampaně stihli zakoupit tenisky z technického konopí za více než půl milionu korun.

Konopné tenisky foto: Bohempia

K překonání tři čtvrtě milionové hranice pak projektu stačily pouhé tři dny, milion se povedl vybrat za necelý týden. „Musím přiznat, že tak obrovský zájem jsme nečekali,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Tomáš Rohal, zakladatel značky Bohempia.

Lidovky.cz: Proč zrovna tenisky z konopí. V čem je konopí lepší materiál pro výrobu bot?
Na začátek je možná vhodné upřesnit, že se bavíme o konopí setém (Canabis sativa) neboli konopí technickém a nikoli o konopí indickém. Z konopí je možné vyrobit velké množství produktů, nejen tenisky. V naší nabídce jsou například trička, ponožky, mikiny a tak dále. 

Lidovky.cz: Dokážete vyjmenovat všechny výhody obuvi vyrobené z konopí?
Konopí má spoustu environmentálních i funkčních benefitů. U obuvi je to hlavně o pevnosti vlákna, kde konopí má nejpevnější přírodní vlákno a dále o antimikrobiálních vlastnostech konopné látky, nohy v našich botách méně zapáchají. Nezanedbatelné jsou i environmentální výhody pěstování konopí vůči bavlně, kdy konopí vůči bavlně potřebuje o svůj růst o více než polovinu méně vody a o 95% méně agrochemie (pesticidy, fungicidy, insekticidy…).

Konopné tenisky
Konopné tenisky

Lidovky.cz: Co znamená barefoot?
Barefoot je bosá chůze, ale chodit bosý není úplně jednoduché z mnoho důvodů, tak barefoot je více chápán jako styl obuvy, který se snaží napodobit podmínky bosé chůze. Barefoot nebo také flat shoes či minimalistická obuv má tři základní rysy – širokou špičku boty, aby se mohly přirozeně roztáhnout prsty a nebyly zmáčknuté úzkou botou, rovnou podešev bez podpory klenby či vyvýšeného podpatku a ohebnou flexibilní podešev, která se přizpůsobuje terénu.

Lidovky.cz: Co potřebuje lidské chodidlo, aby bylo v komfortním prostředí?
Podle mě je to hlavně dost místa, aby se mohly prsty roztáhnout. Moderní úzké boty jsou příčinou spousty problémů od puchýřů, kuřích ok, přes kladívkové prsty až po vbočený palec (halux), který trápí převážně ženy. Dalším velkým problémem je vyvýšená pata vůči špičce boty, to má velmi negativní vliv na celé držení těla. Pak samozřejmě kvalitní netoxické materiály oderní úzké boty jsou příčinou spousty problémůrsty roztáhnout. atku a ohebnou flexibilní podešev, která se přizpůsobuje terénu a důležité jsou i dobré ponožky.

Tomáš Rohal

Vystudoval textilní strojírenství na liberecké univerzitě. Po absolvování studia se této profesi nikdy nevěnoval, protože české textilní továrny se v této době zavíraly a výroba se masivně přesouvala na východ. Mnoho let proto působil v mezinárodní společnosti zaměřené na výrobu technických plynů, také v dalším zaměstnání se profesně věnoval energetice a obnovitelným zdrojům. Vedle své kariéry se však zabýval myšlenkou založit vlastní značku s konopnými produkty a vytvořit společensky zodpovědný start-up, který podpoří lokální výrobu. To se mu povedlo v únoru 2015, kdy po více než roce intenzivních příprav a několika letech výzkumu, založil značku Bohempia. V této chvíli vyrábí tenisky, konopná trika, kšiltovky, opasky, ponožky, rukavice, kuchyňské utěrky a jako jediný na světě i froté ručníky s konopnou smyčkou.

Lidovky.cz: Co je nejdůležitější, nebo by mělo být, při výběru bot?
Nevím, který parametr je nejdůležitější, těch důležitých je hned několik: konstrukce boty, použité materiály, země původu a za jakých podmínek byly boty vyrobeny. Důležité je také účel, pro který jsou boty určeny, jejich design a cena odpovídající výše uvedenému.

Lidovky.cz: Konzultovali jste návrhy s ortopedy?
Ano, konzultovali.

Lidovky.cz: Používáte také přírodní kaučuk. Odkud ho máte?
Přírodní kaučuk pro naše tenisky pochází z Indonésie, od malých pěstitelů a zpracovatelů, kteří praktikují udržitelné a zodpovědné metody.

Lidovky.cz: Šijete boty sami?
Nešijeme, nejsme tak šikovní. Původně pro nás boty vyráběli ve Zlíně, ale firma bohužel letos v březnu skončila. Tak jsme museli najít nového výrobce a teď pro nás vyrábějí tenisky v Rumunsku.

Lidovky.cz: V crowfundingové kampani jste vybrali několikanásobek částky, kterou jste potřebovali. Kdy zahájíte výrobu?
Musím přiznat, že tak obrovský zájem jsme nečekali. Výrobu jsme prakticky začali, během kampaně jsme měli ve výrobě obuvnická kopyta a vysekávací nože. Samotná výroba bot začala hned po konci kampaně, první dodávku barefoot tenisek jsme slíbili dodat na přelomu listopadu a prosince. Výše vybrané částky nás motivovala k urychlení příprav zimního modelu a také dětských bot.

Nike představil samozavazovací boty. Půjdou ovládat přes telefon

Lidovky.cz: Kde se budou vaše tenisky z konopí prodávat a kolik budou stát?
Naše klasické konopné tenisky prodáváme již třetím rokem v našem kamenném obchodě v pražském Karlíně a také na eshopu. Nové barefoot tenisky budou v prodeji nejen u nás, ale také u vybraných prodejců barefoot bot po celé republice.

Lidovky.cz: Jaké boty si kupujete vy?
Nové boty jsem si už dlouho nekoupil, naposledy to byly turistické goretexky od českého výrobce Prabos asi před třemi roky.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat