7. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

CZECHDESIGN na květen: recyklované oblečení i Mladý obal

Obchod s designem Pokojík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod s designem Pokojík | foto: Archív

PRAHA Nejlepší květnový program je celodenní procházka se zakončením na dobré večeři. CZECHDESIGN pro vás tento měsíc připravil designové jednohubky - tipy, které vás od sluníčka odvedou jen na chvilku.

Módní návrhářka Denisa Nová

Módní návrhářka Denisa Nová

Pokud si vydáte procházkou Brnem, neměli byste minout Uměleckoprůmyslové muzeum. Do 18. 5. je zde k vidění první část výstavního cyklu Voliéra s názvem Oděvní silueta. Kurátorský výběr provedla Olo Křížová, která se ve světě české módy pohybuje již dlouho. Mezi vystavovanými módními designéry nechybí Hana Zárubová, Jakub Polanka, Denisa Nová nebo Pavel Ivančic. Motivem siluety se oděv v galerijním prostoru stává sochou, a s okolím tak komunikuje překvapivě emotivně.

Obchod s designem Pokojík

Obchod s designem Pokojík

Druhé zastavení v Brně doporučujeme ve Smetanově ulici v Pokojíku. Již čtyři roky tento obchůdek zajišťuje Brňákům čerstvý přísun designu – šperků, tašek, oděvů, papírnictví, nádobí... zkrátka všech krásných věcí pro život. Do 16. 5. bude k vidění např. nejnovější kolekce mladého talentu české módy elajediova. Kolekce nese název Ghiaccio a je plná poezie, ranní rosy, chladu a bílé barvy.

Z výstavy To je Miroslav Šašek

Z výstavy To je Miroslav Šašek

Ale ani v Praze není o zajímavý program nouze. Naše doporučení patří Galerii Ve Smečkách, kde se představí tvorba ilustrátora Miloslava Šaška. Výstava To je Miroslav Šašek je v Čechách vůbec první velkou prezentací u nás téměř neznámého, ve světě však proslaveného ilustrátora a tvůrce obrazových knih o světových metropolích. Termín konání výstavy: 22. 4. – 28. 6. 2014.

Letošní téma Mladého obalu

Letošní téma Mladého obalu

V pátek 30. 5. vás CZECHDESIGN srdečně zve na velkolepou akci. V Novoměstské radnici se totiž budou vyhlašovat výsledky designérské soutěže Mladý obal. Tentokrát se soutěžilo na téma TAKE AWAY. Uvidíte to nejlepší ze 734 návrhů ze 43 zemí. Večerem bude provázet mistr slam poetry Jakub Foll.

Recyklované produkty FOREWEAR

Recyklované produkty FOREWEAR

Nakonec pro vás máme tip na společensky odpovědný nákup designu. Jedná se o produkty z recyklovaného oblečení značky FOREWEAR. Projekt vedou dvě dívky, které sbírají staré oblečení a nechávají z něj v chráněných dílnách vyrábět bloky, obaly na notebooky nebo na telefony. Vizuál všech produktů navrhlo studio BOADESIGN, které je držitelem prestižní Red Dot Design Award z roku 2012.

Designové tipy CZECHDESIGN:

Začátkem každého měsíce vám neziskovka CZECHDESIGN připomene, na co byste následujících 30 dní neměli zapomenout a co je zajímavého nejen na české designové půdě. A proč zrovna CZECHDESIGN? Podpoře a propagaci českého designu se věnuje už deset let, provozuje Galerii/CZD zaměřenou na design (Vojtěšská ulice v Praze), pořádá workshopy pro veřejnost a soutěže pro designéry. Myslíme si, že se CZECHDESIGNU tyto aktivity velmi daří a mohl by být skvělým designovým rádcem pro čtenáře serveru Lidovky.cz.

Nezisková organizace CZECHDESIGN

Nezisková organizace CZECHDESIGN

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.