Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Laboratoř modernismu, Vitra láká na Bauhaus

Design

  7:25
Bauhaus jako multidimensionální laboratoř modernismu. Tak se snaží představit jeden z nejvýznamnějších směrů designu a architektury rozsáhlá výstava v německém Vitra Design Museu. Přehlídka nazvaná The Bauhaus #itsalldesign zahrnuje ikonické produkty, nejnovější design inspirovaný školou, ale také doposud neznámé objekty, které ještě nebyly vystaveny.

Přehlídka nazvaná The Bauhaus #itsalldesign zahrnuje ikonické produkty, nejnovější design inspirovaný školou, ale také doposud neznámé objekty, které ještě nebyly vystaveny. foto: O. Eltinger - Vitra Design Museum

Školu Staatliches Bauhaus založil roku 1919 Walter Gropius a jejím cílem bylo vybudovat nový typ designérů a umělců. Studentům byly vkládány jak umělecké, tak řemeslné dovednosti, stejně jako nauka o lidské psyché či procesu percepce. Smýšlení o designu nebylo na škole pouze o formě a věcech denní potřeby, ale design se měl stát i hybnou silou pro společenské změny.

Výstava proto také neprezentuje pouhé produkty, ale představuje společenský a historický kontext. Zajímavým pohledem je i zobrazení prostoru. Bauhaus totiž neoslovoval jen designéry, ale také architekty a výtvarníky. Seznámit je tak možné se s pracemi Marianne Brandt, Marcela Breuera, Lyonela Feiningera, Waltera Gropiuse, Wassila Kandinského a dalších.

Pracovna Waltera Gropiuse zachycená v letech 1926 či 1927.

Doplněny jsou i současné práce světoznámých designérů, kteří se školou inspirují, jako například Olaf Nicolai, Adrian Sauer, Enzo Mari, Lord Norman Foster, Opendesk a další.

Výstava je přístupná do 28. února.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat